BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > Sulama kuyularımız kapanmasın!

Sulama kuyularımız kapanmasın!

Başbakan Sayın Abdullah Gül’ün dikkatine; Önceki Hükümet yetkilileri, 3 Kasım Seçimlerinde çiftçiden oy almak maksadıyla, Toprak Sulama Kooperatifleri’nin tükettikleri enerji bedellerini sürekli ertelediler. Şimdi ise bu paranın 20. 12. 2002 tarihine kadar ödenmesi isteniyor. Şimdi Sayın Abdullah Gül’e sormak istiyorum; siz İçanadolu’dan gelen biri olarak bilirsiniz, acaba bu bölgede kış ortasında kaç çiftçide para bulunur?



Başbakan Sayın Abdullah Gül’ün dikkatine; Önceki Hükümet yetkilileri, 3 Kasım Seçimlerinde çiftçiden oy almak maksadıyla, Toprak Sulama Kooperatifleri’nin tükettikleri enerji bedellerini sürekli ertelediler. Şimdi ise bu paranın 20. 12. 2002 tarihine kadar ödenmesi isteniyor. Şimdi Sayın Abdullah Gül’e sormak istiyorum; siz İçanadolu’dan gelen biri olarak bilirsiniz, acaba bu bölgede kış ortasında kaç çiftçide para bulunur? “Doğrudan Destek Parası”nın alındığı söyleniyor, acaba hangi sulama kooperatifi üyesi bu paradan yararlandı? Sayın Başbakanım, bu paranın ödenmesi zaten mümkün değil. 57. Hükümet bunu bilerek böyle yaptı. Biz kooperatiflerin sulama birlikleri gibi öyle sürekli gelirimiz yok. Sulama birlikleri barajda biriken suları peşin para ile satar. Ancak, biz kooperatifler, elektrik enerjisi ile su çıkarırız, onun bedelini de üyelerimizden 10 ay içinde tahsil ettiğimiz paralarla öderiz. Bu imkan ortadan kaldırıldı, bir faturayı bir gün ödiyemezsek, 17 milyar tam 30 milyar olur... Sayın Başbakanım, lütfen TEAŞ’a faiz oranlarını sorun. Bizim Kooperatifin 15.10.2002’den beri 5 milyar 777 milyon liralık borcu var, lütfen MEDAŞ’tan Sazgeçit Kooperatifi’nin faiz borcunu sorar mısınız? Anadolu insanı suya hasret kaldı, toprakları bozardı, kır oldu. Çünkü TEAŞ’ın uyguladığı faizi zengin çiftçi bile ödeyemez... Çiftçi Nisan sonuna kadar pancar parasını alır, elektrik borcunu seve seve öder. Aksi takdirde sulama kuyularını kapatma işinde sizin de vebaliniz olur... > Ekrem Hortu - KONYA Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama 21.11.2002 tarihli gazetemizin bu köşesinde H. Kurt ile İ. Balaban’ın mektuplarına yer vermiştim. Konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen açıklama şöyle: “Bilindiği üzere iki defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile ilgili sınavlar, merkezi sistemle önce Devlet Personel Başkanlığı, daha sonra da ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılmıştır. Bu sınavlara katılan ve asgari 70 puan alan adayların, İmam-Hatip olarak atanabilmeleri için; Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav, Atama, Nakil ve Görevde Yükselme Yönetmeliği’ne göre; dini yüksek öğrenim yapmış olmak, ancak başvuranlar arasında yeterli sayıda yüksek öğrenim mezunu bulunmadığı takdirde, imam-hatip lisesi mezunu olmak gerekmektedir. 03.05.2002 tarih ve 24744 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’in geçici 2. maddesine göre; 17.10.1999, 12.12.2002 tarihlerinde Devlet memurları için yapılmış olan merkezi sınavlarda, 70 ve daha yukarı puan alarak başarılı olmuş adayların hakları, (B) grubu kadrolara yapılacak yerleştirmeler için bu yönetmeliğin yayımı olan 3 Mayıs 2002 tarihinden itibaren iki yıl süreyle geçerli bulunmaktadır. Söz konusu sınavlarda başarılı olan ve yukarıda belirtilen öğrenim şartlarını taşıyan adayların, teşkilatımıza imam-hatip olarak yerleştirilmeleri ÖSYM tarafından, atama işlemleri ise Başkanlığımızca yapılmaktadır. Başkanlığımıza ait kadrolara açıktan atama izni verildiğinde durum ÖSYM Başkanlığı’na bildirileceğinden, ilgililerin ÖSYM Başkanlığı’nın yapacağı duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Başkanlığımızca, açıktan atama değil, vekil imam-hatip atamaları yapılmıştır.” İstifa etsem memuriyete geçebilir miyim? Devlet Personel Dairesi Başkanlığı’na; Ben bir üniversitede bilgisayar okutmanı olarak çalışıyorum. Emekli Sandığı’na bağlıyız, fakat bizde 2 senede bir sözleşme imzalanıyor, 657’ye tabi değiliz. Sadece şunu öğrenmek istiyorum ilgililerden, işimden istifa etsem memuriyete geçebiliyor muyum? Yaşım şu an 36. Diğer memurlar istifa ettiğinde 3 defa dönme hakları var, bize de memuriyete geçerken yaş sınırı aranmayabilir mi? Ya da bize kurumlararası geçiş imkanı verilemez mi? Bu saatten sonra işsiz kalmak istemiyorum. Yetkililerden bilgi almak istiyorum... > Merve Bardakçıoğlu Memurluk imtihanı Ağustos ayında yapılsın! Yeni Hükümet, memurluk sınavını her sene yapacağını belirtti. Memurluk sınavı lütfen temmuz ayında yapılmasın. Bizim üniversite temmuzda kapanıyor, finallerimiz olacak ve mezun olacağız. Memurluk sınavına çalışamıyacağız, yüksek puan almamız gerekiyor. Acaba sınav Ağustos ayında yapılamaz mı? Lütfen sesimizi duyun, işsiz kalmak istemiyoruz... > Muhammed Gümüş Yaşı büyük olanlar aç mı kalsın? Memurluk sınavı her sene yapılacak diye bir açıklama yapıldı. Yalnız yeni Hükümet’ten bir istirhamım var, benim kardeşim üniversiteyi uzattı, 31 yaşında mezun olacak. Acaba memuriyet için 30 olan yaşı biraz yukarı çekemezler mi? Yaşı biraz büyük olunca insanlar aç mı kalacak, iş bulamayacak mı? Bu yaş sınırı 35, ya da 40 yapılamaz mı? > Abdullah Arslan
 
 
 
 
 
 
 
Reklamı Geç
KAPAT