BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

SSK Hastaneleri’nde kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bulunmuyor. Bu problem bir ara giderilmişti, ama son günlerde SSK Okmeydanı Hastanesi’ne FARMORUBİCİN için gidenler elleri boş dönüyor.



SSK Hastaneleri’nde kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bulunmuyor. Bu problem bir ara giderilmişti, ama son günlerde SSK Okmeydanı Hastanesi’ne FARMORUBİCİN için gidenler elleri boş dönüyor. İlaç bulunmadığı gibi, ne zaman geleceği de belirtilmiyor. Sırf bu ilaç yüzünden kemoterapi tedavisine başlayamayan hastalar bulunmakta. Günlerdir bir çözüm de bulunamadı. Hayati önemi olan bu ilaçların yokluğu mazeret kabul eder mi? İnsan hayatının mazereti mi olur? S.H. de kanser olan eşi için FARMORUBİCİN almaya gitmiş, 1 hafta sonra geleceği söylenmiş; hafta dolunca 15 günden bahsedilmiş; bazı yetkililer de bu ilacın ne zaman geleceğinin bilinmediğini belirtmiş... S. Beyin eşi 1 Eylül’de kemoterapi tedavisine başlayacakmış, randevular ona göre ayarlanmış; ama sözünü ettiğim ilaç bulunamayınca tedaviye başlanamamış... S. Bey gibi birçok vatandaş da aynı dertten mustarip... Böyle önemli bir ilacın bu kadar zamanda bulunamaması izah edilebilir mi? Tedavinin gecikmesi yüzünden kaybedilen hasta bulunursa, bunun sorumlusu kim olacak? Van’dan arayan bazı vatandaşlar da, SSK mensupları ile Emekli Sandığı’na bağlı olanlar arasında yapılmakta olan ayırımı anlayamadıklarını belirttiler. Van’da tedavisi yapılamadığı için başka illere hasta sevk edilmesi durumunda; Emekli Sandığına bağlı hastaların her türlü gideri karşılanırken, SSK’lılar bu masrafların çoğunu cebinden ödüyor. Devlet bütçesi açık veriyorsa, bunun ceremesini bütün vatandaşlar eşit şekilde paylaşmalı, bütün yükü SSK’lılara yüklemek doğru mu? Yapılan ayırım, insanımıza çok ağır geliyor ama yetkililer bu yanlışı bir türlü düzeltmiyor... Emniyet Genel Müdürlüğü’nden açıklama 21 Ağustos 2003 tarihli gazetenizin “Serbest Kürsü” köşesinde “Yaş şartı kaldırılamaz mı?” başlıklı yazıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 4638 Sayılı Kanunla değişik “Terfi ve Atama” başlıklı 55. maddesinin 11. fıkrasında “ihtiyaç halinde meslekte fiilen 6 yılını dolduran, 37 yaşından gün almamış olan ve yönetmelikte belirtilen diğer nitelikleri taşıyan polis memurlarından, yönetmelik hükümlerine göre seçilecek komiser yardımcılığı sınavını kazanıp 9 aydan az olmamak üzere eğitim kursunu başarı ile bitirenler komiser yardımcılığı rütbesine atanır” hükmü yer almaktadır. Ayrıca 10 Ağustos 2001 tarih ve 24489 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli Rütbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Çalışmalarına İlişkin Yönetmelik’in 42. maddesi (f) bendinde; “son başvuru tarihi itibariyle 37 yaşından gün almamış olmak” şartı kursa başvuruda aranacak nitelikler arasında sayılmıştır. Bu çerçevede, belirtilen yönetmelik hükümleri gereğince 37 yaşından gün almış olan polis memurlarının Komiser Yardımcılığı Kursu Sınavı’na başvuru imkanı bulunmamaktadır. > Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcülüğü Kitap gönderir misiniz? 2500 nufuslu bir beldenin 550 öğrencili bir İlköğretim Okuluyuz. Bu okulda halkımızın da yararlanabileceği bir kütüphane açmak istiyoruz. Ancak kendi imkanlarımızla çok az sayıda kitap temin edebildik. Çok fazla sayıda kitaba ihtiyacımız var. Bu konuda bize yardım edemez misiniz? İlginize şimdiden teşekkür ederiz. > Adres: Sivriler İlköğretim Okulu Merkez/ZONGULDAK Tel:0 372 2213016 (M. Aslan)
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT