BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > 5393’lüler sorularına cevap istiyor

5393’lüler sorularına cevap istiyor

5393’lü personel, iş hayatı boyunca 4/b’li olarak kendilerini bilmişlerdir, Devlet Personel Başkanlığı tarafından 4/b’li oldukları taraflarına bildirilmiştir. 4/b’li değilsek hangi kapsamdayız?



Sayın Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu’nun, kadro talebine verdiği cevap yeterli değildir. Öncelikle bizler ile ilgili bir genelleme yapılarak, kadroya alınamayacağımız yargısının öne çıkartılması hususunu kınıyoruz. 4 Haziranda 632 Sayılı KHK ile kapsam dışı bırakılmış ve açıkça mağdur edilmiş olmamız kabul edilemez. Bilindiği gibi 632 sayılı KHK ile 205 bin Sözleşmeli Personel işe ilk giriş şartlarına bakılmaksızın, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/a kapsamına alınmıştır. Kadroya alınan; gerek 4294’e tabi sağlık çalışanları, gerekse mevcut KHK ile 4/b’li değerlendirilen personelin çoğu işe ilk girişlerinde KPSS ile atanmamış olup, bizler ile aynı şartlarla işe başlamışlardır. 4/b’li kadrolara düşük KPSS puanları ile tercih yapılırken, bizlere Devlet Personel Başkanlığı’nca; “5393’lüler 4/b’lidir. Aynı yıl içinde ikinci bir kurumda sözleşme imzalanamayacağından bu kadrolara başvuramazsınız” cevabı verilmiştir. Şimdi o insanlar düşük KPSS puanları ile kadrolu bizler ise mağduruz. 5393 sayılı belediye kanununun 49. maddesine göre çalışan bizlerin, kanuni düzenleme gereği KPSS şartı aranmaksızın istihdam edilmesi ise, yine kanunlar ile düzenlenmiş bir şart olup, bizim tercihimiz değildir. Seçim öncesi, konu ile ilgili değerlendirme yapan Sayın Başbakanımız, “Belediyede ve KİT’lerdeki 108 bin çalışan için bir düzenleme yapılarak, bunların kadrolu olacağını ve meclis açılır açılmaz bu konunun süratle çözüme kavuşacağı...” değerlendirmesini yapmıştır. Konu Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’ya iletilmiş, konunun çözümü için Sayın Başbakanımız talimat vermişlerdir. Sayın Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek dahi, konu ile ilgili değerlendirme yapmıştır. Daha iki hafta önce AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş twitter’dan; “5393’lüler ile ilgili bir çalışma yapılmaktadır. Ancak detaylarına vakıf değilim” demiştir. Bizler iş deneyimi olan, konusunda uzman,Teknik Personelleriz ve yürürlükte olan kanunlara göre istihdam ediliyoruz. Altı aylık performanslar ile yöneticileri tarafından değerlendirilen, yetkinliğini ispat etmiş, kalifiye elemanlarız. Ortalama 6 yıldır Kamu Personeli statüsünde isithdam ediliyoruz. Başbakanımız; “Bütün Sözleşmeliler, ayırım yapılmaksızın kadrolu olacak” demiştir. Anayasamızın “eşitlik” ilkesi gereği mağduriyetimizin giderilmesini ve bu konuda çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. Bürokratlarımızın bu sorularımıza cevap vermelerini istiyoruz: KPSS puanı ile iş tecrübesi ve iş deneyimi ölçülebilmekte midir? Teknik bir personelin, KPSS ile; teknik bilgisi ve kullandığı birçok program hakkında bilgi sahibi olunabiliniyor mu? 4294’lü sağlık çalışanlarının çoğu KPSS merkezli atama olmadan işe başlamıştır. Daha önceden 4/b kadrosuna geçirilen Vekil İmamlar, Tarım Danışmaları için de böyle olmuştu. Hatta bizim aramızda belde belediyesinden 4b’ye geçip kadro almış kişiler mevcuttur. Bu kişiler kadroya geçirilirken KPSS şartı aranmazken, 5393 sayılııbelediye kanununun 49. maddesi gereğince çalışan sözleşmelilerden KPSS şartı neden aranmaktadır? 4 Haziran’da 632 KHK ile kadroya geçirilen sözleşmeli personelin tamamı için işe ilk giriş şartları nelerdir? Hepsi KPSS ile Merkezi atama ile mi 4 /b’li olmuştur? KPSS’ye girip 4/b’li kadrolara atanmak istediğinde, 4/b’li olduğu gerekçe gösterilerek ataması yapılamayan 5393 sayılı belediye kanununun 49. maddesince sözleşmeli çalışan personel ile ilgili mahkeme kararları, bizlerin 4/b’li olduğumuzun göstergesi ve ispatı değil midir? Geçmiş yıllarda 4294’lüler 4/b’li olmadan, 632 KHK’de özellikle bu kanunla istihdam edilenler belirtilerek direkt 4/a kadrosuna geçmişlerdir. Yani 4/a’ya geçmek için önce 4/b’li olmak gerekmemektedir. KHK’de yapılacak küçük bir değişiklikle 5393 belediye kanununun 49. maddesine göre çalışanlar da kadroya geçirilebilinir miydi? 5393’lü personel, iş hayatı boyunca 4/b’li olarak kendilerini bilmişlerdir, Devlet Personel Başkanlığı tarafından 4/b’li oldukları taraflarına bildirilmiştir. 4/b’li değilsek hangi kapsamdayız? (5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre çalışan sözleşmeliler) Lütfen bu aksamalara el atın PTT Genel Müdürlüğüne; 1- Eşime ait bir belgeyi (AP00781211244); 25.8.2011 tarihinde Eyüp’ten APS olarak Saat 11.56’da teslim ettim. 25.8.2011’de torbaya eklendi (AVR Eyüp 11.56), 26.8.2011’de torbaya eklendi (AVR İstanbul 00.36), 05.9.2011’de dağıtıcıya verildi (Ankara KİM 05.58), 05.9.2011’de teslim edildi (Ankara KİM 20.50)... Bir gün sonra teslim edilmek üzere alınan APS, nasıl bir hızla gidiyor ki 10 gün sonra mesai bittikten sonra teslim ediliyor? Sabah altı civarında dağıtıcıya verilen evrak, nasıl 14 saat sonra yerine ulaşıyor? Dağıtıcı yaya gitse, yine öğleye kadar teslim edilebilirdi. Özel bir kargo şirketini tercih etseydim bir gün sonra sabahtan teslim edilirdi. Bir gün sonra teslim edilemez denseydi evrakımı zaten vermezdim. 2- 83 yaşındaki kayınvalidemi Yenibosna-Doğusanayi PTT Şubesi’ne, yaşlılık maaşını almaya götürdüm. Saat 10 civarında, para olmadığı-gelmediği, ancak havale için para yatıran olursa ödeyebileceklerini beyan ettiler. 340 TL civarındaki bir meblağı bir şube ödeyemez mi? 3- Yenibosna’da 1000 dairelik bir sitede oturmaktayım. Gelen mektuplarımızı dağıtıcınız posta kutularına bırakmadığı için, yerlerde sürünmekte ve hatta kaybolmaktadır. Tomarı ile kapının altından atmakta veya duyuru panosunun üzerine bırakmaktadır. Bu konular üzerine eğilmenizi ve gereken hassasiyetin gösterilmesini rica ederim. Sezai Hancı > Adres: İhlas Medya Plaza 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna/ İSTANBUL Tel: (0212) 454 38 22 Faks: (0212) 454 31 00
 
 
 
 
 
 
 
Reklamı Geç
KAPAT