BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > Borçlanma ile emekli olanlar yurt dışında tekrar çalışamaz

Borçlanma ile emekli olanlar yurt dışında tekrar çalışamaz

03.03.1963 doğumluyum. Türkiye’de 1981 yılında çalışmışlığım var. 07.04.1989 tarihinde Almanya’ya geldim ve 01.07.1991 yılında işe başladım. 20 sene 8 ay hizmetim var. 1983 yılında 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim, ne kadar ödeme yapmam gerekecek? Bana yardımcı olursanız sevinirim.



> Y. Akyıldız 03.03.1963 doğumluyum. Türkiye’de 1981 yılında çalışmışlığım var. 07.04.1989 tarihinde Almanya’ya geldim ve 01.07.1991 yılında işe başladım. 20 sene 8 ay hizmetim var. 1983 yılında 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim, ne kadar ödeme yapmam gerekecek? Bana yardımcı olursanız sevinirim. CEVAP: Sayın okurum, 1981 yılında Türkiye’de sigortalı girişinizin bulunması, size çok büyük avantaj sağlıyor. Türkiye’de 112 gün sigortanız var. 25 yıl, 46 yaş ve 5.075 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve yaşınız dolmuş. 13 yıl 10 ay (4.980 gün) yurt dışı borçlanması yaparsanız emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 4.980 günx8.93 TL=44.471,40 TL olup tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödemek gerekiyor. Bu rakam ocak ayında asgari ücrete göre %4 civarında artacak. Borçlanmayı istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Fakat 3201sayılı Kanunun 6. maddesine göre emekli müracaatı yapabilmeniz için; Yurda kesin dönülmüş olması, tahakkuk ettirilen borcunun tamamının ödenmiş olması ve borcunun tamamının ödenmesinden sonra yazılı istekte bulunulması şarttır. Ayrıca Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle emekli aylığı bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların emekli aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir. TÜRKİYE’DE ÇALIŞABİLİRSİNİZ Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara işveren sosyal güvenlik destek primi öder ve emeklilik maaşları kesilmez. Yurt dışında çalışması sona erenlerin veya ikamete dayalı bir ödenek alanlardan ödenekleri sona erenlerin, aylıklarının tekrar ödenmesi için yazılı talepte bulunmaları halinde, talep tarihini izleyen ay başından itibaren emeklilik maaşları ödenmeye başlar. NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? > Mehmet Ali Özkan 25.02.1970 doğumluyum. İlk Sigorta girişim 20.10.1989 ve 27.05.1993-30.12.1997 tarihleri arası Bağ-Kur’um var. Askerlik borçlanmasının erken emekli olmama bir faydası olur mu, ne zaman emekli maaşı almaya başlayabilirim? CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 4/a ve 4/b kapsamında toplam 5.826 gününüz var. Gününüz dolmuş. 51 yaşınızın dolduğu 25.02. 2021 tarihinde emekli müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğiniz 20.09.1989 tarihinden sonra olduğu için, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz. > R. Çamlıbel 27.09.1968 doğumlu bayanım. 2 çocuk borçlanması yaparak geri kalanı da İsteğe Bağlı olarak tamamlamak istiyorum. İki çocuk için de doğum borçlanması yapabilir miyim? İsteğe Bağlı kaç gün daha prim ödemeliyim? 4/a’ya göre emekli olabilir miyim? 1. çocuk doğum tarihi: 21.06.1990, 2. çocuk doğum tarihi: 09.03.2005. Sigorta girişim 01.02.1988. CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 20 yıl, 44 yaş ve 5.225 günle emekli olabilirsiniz. 2.174 gününüz var. 3.051 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 4 sene daha prim öderseniz, 58 yaşınızda, 3.600 günle yaştan emekli olursunuz. 2005 yılında primleriniz kesintisiz ödendiği için, ikinci çocuk adına doğum borçlanması yapamazsınız. Birinci çocuk için 21.06.1990 tarihinden sonra adınıza prim ödenmediyse, doğum borçlanması yapabilirsiniz. İsteğe Bağlı devam ettiğiniz için, Bağ-Kur’lu sayılıyorsunuz. Bu Kurum’a 3.5 yıldan fazla prim öderseniz, 7.200 günle Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız! e-mail:c calisandunyasi@tg.com.tr Adres: 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İST. Not: Emekliliğini hesaplatacak okuyucularımızın sırasıyla; T.C. Numaralarını, baba, il ve ilçe adı, cilt no, aile sıra no ve doğum tarihini ay ve gün olarak bildirmeleri gerekiyor. SGK’nın yeni düzenlemesine göre, eksik bilgi verenlerin sorularına cevap verilmeyecektir.
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT