BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > Dul kadına çift maaş mahkemeden geçiyor

Dul kadına çift maaş mahkemeden geçiyor

Vefat eden eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da maaş almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü.



> Cenk Esen - ANKARA EN YÜKSEĞİNİ SEÇEBİLİYOR Vefat eden baba ve eş aynı sigorta kurumlu bir başka deyişle SSK’lı ise çifte maaştan yararlanamıyor, en?yüksek maaş?hangisiyse onun maaşını alabiliyor. Yargıtay, eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozdu. Ancak bu karar genele uygulanamıyor, karardan yararlanmak için mutlaka dava açılması gerekiyor. Ayrıca ‘çift maaş’ kararının uygulanması için, hem ölüm tarihinin 6 Ağustos 2003’ten önce olması, hem de eş ve babanın SSK ya da Bağkur emeklisi olması gerekiyor. Eşi ve babası farklı kurumlardan olana mevcut uygulamada zaten çift maaş bağlanıyor. Hak sahiplerinin karardan yararlanabilmesi için mahkemeye gitmesi zorunlu iken, kararın genele uygulanması hukukî değişiklik gerektiriyor. Halen mevcut uygulamada vefat etmiş babası Emekli Sandığı’ndan, eşi ise Bağ-Kur’dan olan dul bir bayan hem babasından hem eşinden maaş alabiliyor. Söz konusu davada, davacı kadının eşinin 27 Ağustos 2003 öldüğü, 1 Ekim 2003’ten itibaren de eşinden ölüm aylığı aldığı, 1 Nisan 1996’da ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini ise 4 Ocak 2008 itibariyle dile getirdiği ifade edilen kararda, “Davacının evli olması sebebiyle eşinin ölüm tarihi olan 27 Ağustos 2003’ten önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 91. madde ile getirilen düzenlemeye göre 6 Ağustos 2003’ten önce ölen babası sebebiyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm sebebiyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir” denildi.
 
 
 
 
 
 
 
Kapat
KAPAT