Suudi Arabistanlı hukukçu aktivist Sehile Zeynelabidin, gün geçtikçe yaygınlaşan kağıt üzerindeki evlilikleri "Bir sorunun daha büyük bir sorunla çözülmesi" olarak niteledi. Ülkedeki mevcut kanunların kadınları bu tür evlilikler yapmaya zorladığını belirten Zeynelabidin, bu tür evliliklerin sağlam bir temelden yoksun olduğunu vurguladı. Bu tür evliliklerin çok riskli olduğunun altını çizen Zeynelabidin, "Kadınlar, kağıt üzerinde evlendikleri şahısları çok iyi tanıyamıyor. Bu yüzden evlendikleri şahıslar onları kendi çıkarlarına alet edebilir" şeklinde konuştu. 
  Suudi Arabistan'da, yurt dışında eğitimlerini tamamlamak için kağıt üzerinde evlilik yapmak isteyenlerin tanışacağı internet siteleri yaygınlaşıyor. Bu amaçla kurulan "Suudlu bursiyerlerin evliliği" isimli internet sitesinin 170 kadın, 310 erkek üyesi bulunuyor. 
  Londra'dan yayın yapan eş-Şarku'l-Evsat dergisinin yaptığı anket sonuçlarına göre, Suudi Arabistan toplumunun yüzde 81'i yurt dışında eğitim almak için kağıt üzerinde evlilik yapmayı onaylamazken, yüzde 19'u bu uygulamayı normal görüyor. Yine ankete göre Suudlu vatandaşların yüzde 57'si kadının yanında bir mahremi olmaksızın yurt dışına yolculuk yapması ve orada tek başına ikamet etmesinin uygun olmayacağını düşünürken, yüzde 42'si bu uygulamayı destekliyor. Suudi Arabistan kanunlarına göre kadınlar, beraberlerinde baba, erkek kardeş ya da eş gibi birinci derecede yakınları olmadan yurt dışına çıkamıyor.