Geniş gül bahçelerinin bulunduğu beldede halkın ekseriyeti gül yetiştiriciliğiyle meşgul olurken, daha çok ilaç ve kozmetik ürünlerinin imali için yetiştirilen güllerin toplanması ve işlenmesi sırasında çevreye yayılan kokular, hem yöre sakinlerinin hem de ziyaretçilerin adeta başını döndürüyor.
Beldedeki kooperatifin başkanı Muhammed es-Sufi, AA muhabirine, gülün bahçeden toplanıp işlenme sürecini anlattı. Sufi, köylerdeki kadınların sabahın erken saatlerinde Atlas Dağları arasında uzanan geniş bahçelerde ürünleri toplamaya başladığını, sepetlere doldurdukları güllerini işlenmek üzere kooperatife teslim ettiklerini belirtti.
Ülke çapında ve dünya genelinde kalitesiyle meşhur güllerin burada işlenerek damıtma işlemiyle gül suyu ve yağı elde edildiğini dile getiren Sufi, "Gülleri bir araya toplayarak bakır kaplara koyup üzerine bolca su ekliyoruz. Kaynadıktan sonra gül karışımı su buharlaşmaya başlıyor. Buharı yoğunlaştırıp soğuttuktan sonra saf gülsuyu elde ediyoruz. Bunun yanında sabun, kozmetik gibi ürünlerde kullanılmak üzere gül yağı üreten merkezler de var. Bunların kalitesi gül çeşidi ve üretim tarzına göre değişiklik gösteriyor" diye konuştu.
Sufi, uygun iklim koşullarında yılda 3 ton gül elde edildiğini, üretilen gül suyu ve yağının ABD, Avrupa ve Asya ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti.
- "Halk, güle sevdalı"
Belde sakinlerinden Muhammed el-Arabi ise "Buradakiler gül ekip satarak geçimini sağlıyor. Çocuklar bile yol kenarlarında açtıkları tezgahlarda buketlerle gül satıyor. Mekune Kalesi halkı, güle sevdalı" ifadelerini kullandı.
Mekune Kalesi beldesinde her yıl mayıs ayında gül festivali düzenleniyor, genç kızlar arasında "Gül Güzeli" seçmek üzere yarışmalar düzenleniyor.