Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, German Sterligov Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sterligov ve ailesinin, Azerbaycan yasalarını ihlal ederek 4 Temmuz'da işgal altındaki Yukarı Karabağ'a gittiği belirtildi.
Açıklamada, Sterligov'un 13 Temmuz'da Şuşa kentinde basın toplantısı düzenlediği ve burada sözde Ermeni yönetiminin propagandasını yaptığı kaydedildi.
Rus iş adamının sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Azerbaycan toprak bütünlüğü aleyhine, işgal altındaki topraklardaki doğal kaynakların yasa dışı yollarla kullanılması ve yasal olmayan iş faaliyetlerinde bulunulması, kara paraların aklanması gibi çağrılar yaptığı, ailesini de bu işe kattığı bildirildi.
Sterligov'la ilgili, "Devlet aleyhine açık çağrıda bulunmak" ve "Azerbaycan sınırlarını yasadışı yollardan geçme" suçlamalarıyla soruşturma açıldı.
Rus iş adamı Sterligov, Rusya'daki şirketlerinin bir kısmını kapatarak Yukarı Karabağ'a taşımış ve bundan sonra orada yaşayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.