Katliamın 4'üncü yılında, saldırılarla ilgili bir müze ve Utoya adasında anıt açılışı yapılacak. 28 Kasım 2014 yılında 3RW mimarları tarafından hazırlanan, daire şeklindeki çelik anıtın üzerinde adada hayatını kaybeden 69 kişinin adı yer alıyor. Aralarında Türk kızı Gizem Doğan'ın da bulunduğu Utoya adası kurbanları adına dikilen anıta Başbakan Erna Solberg tarafından çelenk konulacak. Öte yandan katliamı anlatan müzede sergilenen Breivik'in, bavulu itirazlar üzerine sergiden kaldırılırken, müzenin birinci katında, hükümet binalarına bombalı saldırıda kullanılan aracın enkazı da serilendi. Müzeden sorumlu Tor Einar Fargeland, insanların değişik tepkileriyle karşılaştıklarını belirterek "bazı insanlar Brevik'e ait malzemelerin müzede yer almasına karşı çıktılar. Bazıları da müzenin açılmasına karşı çıktı. Ancak müze sayesinde gençlerimiz gerçekleşen saldırılar hakkında bilgi edinme şansı bulacaklar. Müzedeki video odasında adadan sağ kurtulanların o anları anlatan görüntüleri yayınlanıyor. Brevik'in eşyaları saldırının bir parçası olduğu için müzeye kondu ancak dengeyi sağlamaya büyük özen gösterdikö dedi. Müzede, Brevik'in kullandığı sahte polis kimlik kartı, giysileri de sergilendi.
Öte yandan, Brevik'in Oslo Üniversitesine kaydı da Norceç halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Özellikle, saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları ve sağ kurtulanlar, asrın canisine eğitim imkanı verilmesine tepki gösterdiler. Oslo Üniversitesi Devlet Bilimleri Bölümü Başkanı Dag Harald Claes, Brevik'in üniversite ile fiziksel bir bağı olmayacağını, istediği eğitimi bugünkü koşullar değişmeden hücresinde alacağını söyledi. 
GENÇLİK TEŞKİLATI 4 YIL ARADAN SONRA TEKRAR ADADA
Norveç İşçi Partisi Gençlik Teşkilatı 4 yıl aradan sonra ilk kez Utoya adasında tekrar kamp yapacak. Gençlik Teşkilatının yeni başkanı Mani Hussaini, yaklaşık 1000 kişinin adada olacağını belirterek, Norveç halkını anma törenlerine katılmaya çağırdı. Sabah saat 09.00'da müzenin bulunduğu Höjblokka'da başlayan anma törenleri, saat 12.00'de Oslo katedralindeki dini törenin ardından saat 14.00'de müzenin açışı ile devam edecek. Saat 15.00-15.50 arasında ise, Utoya adasında düzenlenen törende anıtın açılışı yapılacak, Başbakan Erna Solberg ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Mani Hussaini anıta çelenk koyacak ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Saat 16.45'de adaya çıkılan iskeleye çelenk bırakılarak 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.
'RADİKAL GRUPLARA KARŞI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMELİYİZ'
Norveç'te asrın canisi Anders Behring Brevik tarafından 22 Temmuz 2011'de gerçekleştirilen, hükümet binalarına bombalı ve Utoya adasındaki gençlik kampına silahlı saldırıların 4'üncü yılındaki anma törenlerinde konuşan Başbakan Erna Solberg, Suruç'ta yapılan terör saldırısına değindi. 
Konuşmasında, terör saldırılarına ve radikal uçlara karşı mücadelenin arttırılması gerektiğini belirten Erna Solberg "Ülkemizde 4 yıl önce gerçekleştirilen ve 77 kişinin hayatını yitirdiği saldırı demokrasiye, ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Gerek aşırı sağ, gerekse Radikal dinci gruplara karşı mücadelemizi sürdürmemiz gerekir. Bu konuda atılan adımlar çok küçüktür ve yeterli değildir. Örneğin, Londra ve Paris'teki saldırılar, son olarak Türkiye'de gençlere yönelik saldırılar unutulmamalı, radikal gruplara karşı etkili bir şekilde mücadelemizi sürdürmeliyiz" dedi. 
Anma törenlerinin ilki Höyblokka'da, katliamla ilgili müzenin açılışıyla başladı. Açılışa, Brevik katliamı sırasında başbakan olan NATO genel sekteri Jens Stoltenberg de katıldı. Jans Stoltenberg, müzede en çok etkilendiği şeyin, Brevik'in hükümet binalarındaki patlama öncesi görüntüleri olduğunu söyledi. Stoltenberg "Beni en çok etkileyen, saldırganın bomba yüklü aracı hükümet binalarının bulunduğu alana park ederek araçtan uzaklaşması oldu. Masum bir yaz gününün nasıl katliama dönüştüğünü gördük. Bu olay Norveç halkının demokrasiye ve aşırı uçlara yönelik mücadele azmi ve inancını güçlendirmiştir" dedi. Başbakan Erna Solberg ise en çok etkilendiği şeyin saldırılarda hayatını kaybedenlerin resimleri olduğunu söyledi. İşçi Partisi Gençlik teşkilatının yeni Başkanı Mani Hussaini de yaptığı konuşmada, Ekstremizim ile çok etkili bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Hussaini, yaşanan katliam ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin 4 yıl gibi kısa bir sürede unutulamayacağını belirterek, acıların dün gibi yaşandığını söyledi. 
Brevik katliamında hayatını yitirenlerin yakınları ve saldırılardan sağ kurtulanların yarıdan fazlasının halen daha normal hayata dönemediği ve çalışamadığı belirtildi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve sağ kurtulanlara psikolojik yardım yapılmaya devam edildiğine dikkat çekildi.