Burundi'deki BM Seçim Gözlem Misyonu (MENUB), ülkede geçen hafta düzenlenen devlet başkanı seçiminin barışçı ortamda geçtiği ancak güvenilir olmadığı değerlendirmesinde bulundu. MENUB'un yayımladığı raporda, seçimin demokratik, özgür ve kapsayıcı nitelikte yapılmadığını, basının ve dernek toplantılarının engellendiği, adayların basında eşit ölçüde tanıtılmadığı belirtildi.
Misyon, ülkede geçen ay sonunda düzenlenen genel ve yerel seçimler için de benzer bir rapor sunmuştu.
Doğu Afrika Topluluğu, Belçika ve ABD olmak üzere uluslararası toplum da yerel, genel ve devlet başkanı seçimlerinin güvenilir olmadığını ve şeffaf bir ortamda düzenlenmediğini vurgulamıştı.
Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, 21 Temmuz'da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak 3. kez göreve gelmeye hak kazandı.
Hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca 2 kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, 3. kez adaylığını açıklamış, anayasa mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde karar bildirmişti.
Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 26 Nisan'dan bir gün sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara döküldü. Şiddet eylemlerinde bugüne kadar 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi.