Öte yandan Carter, bir soru üzerine, Türkiye'nin IŞİD'e karşı  mücadelede bazı hava üslerini koalisyon güçlerine açmasının önemli olduğunu  belirterek, Türkiye'nin daha fazlasını yapması noktasında da ABD Başkanı Barack  Obama'nın da dahil olduğu aktif görüşmelerin devam ettiğini söyledi. 
 
  "Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede daha fazlasını yapmasını  istiyoruz" ifadesini kullanan Carter, Türkiye'nin koalisyon güçlerinin hava  harekatına katılmayı "prensipte kabul ettiğini", bunun "Türkiye'nin yapmasına  ihtiyaç duyduklarının sadece bir bölümünü" oluşturduğunu ifade etti. 
 
 "Türkiye'nin, çatışma bölgesine komşu, uzun süredir NATO müttefiki ve  IŞİD karşıtı koalisyonun sorumlu bir üyesi olarak hem Suriye hem de Irak ile  arasındaki uzun sınırı son bir yıl içerisinde olandan daha fazla kontrol etmesine  ihtiyaçları olduğunu" kaydeden Carter, "Bu, IŞİD için lojistik ve savaşçıların  geçtiği bir sınır ve dolayısıyla bu alanda da onlardan (Türkiye'den) daha  fazlasını yapmalarını bekliyoruz ve onlarla aktif görüşmeler içerisindeyiz" dedi. 
 
 Carter, "Dolayısıyla Türkiye'nin daha fazlasını yapmasına ihtiyacımız  var. Başkan'ın (Barack Obama) kendisi de dahil olmak üzere aktif görüşmeler  halindeyiz. Bunu yapmada kayda değer isteklilik gösterdiler. Bunun  uygulanabilirlikleri üzerinden çalışıyoruz ve bu IŞİD'e karşı kampanya açısından  aşırı derecede önemli" diye konuştu. 
 
Bir gazetecinin, "(Türkiye'nin) Ayak sürüdüğünü düşünüyor musunuz?"  sorusunu, "Hayır, ayak sürüdüklerini düşünmüyorum. Gecikti, çünkü kampanya  başlayalı bir yıl oldu ancak hava üslerini kullanmamıza izin vermeleri dahil  olmak üzere şu anda bazı kayda değer çabalar gösteriyorlar. Bu önemli ancak  yeterli değil" diye yanıtladı.