Afganistan'ın başkenti Kabil'de NATO konvoyuna bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 12'ye yükseldiği bildirildi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı sözcüsü Vahiullah Mayar, olayda hayatını kaybedenlerin sayısının 12 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı sözcülerinden Necip Daniş de ölenlerden ikisinin çocuk, birinin kadın olduğunu belirtti. Daniş, saldırıda 105 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Hastane kaynakları ise ölü sayısının artabileceğini ifade ediyor.

Bu arada ABD ordusuna mensup bir NATO yetkilisi ise Kabil'in Mikroreyon bölgesinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısının hedefinin NATO konvoyu olduğunu belirtti.

Olayda üç sözleşmeli NATO sivil personelinin hayatını kaybettiğini ifade eden yetkili, bir personelin olay bölgesinde öldüğünü, diğer ikisinin kaldırıldıkları hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadığını anlattı. Yetkili, hayatını kaybeden personelin uyruğu hakkında bilgi vermedi.

Bu arada yaralılar Kabil'deki çeşitli hastanelere sevk edildi. Patlamanın yaşandığı bölgede bulunan ev ve iş yerleri ile yoldan geçen araçlar zarar gördü.

Afgan güvenlik güçleri bölgeyi kordon altına alırken, saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Yetkililer, sivil kayıpların fazla olmasının nedeninin, saldırının vatandaşların işten çıkış saatine denk gelmesi ve yerleşim alanı olmasından kaynaklandığını belirtiyor.