Yeryüzünde bugüne dek görülen en büyük buz parçası Atlantik Okyanusu'na doğru gidiyor. Grönland'ın Jakobshavn buzulundan 14- 16 Ağustos'ta koptuğu sanılan dev bir parça Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Sentinel uydusu tarafından fark edildi. Yüzölçümü 12.5 kilometrekare olan buzdağı 1400 metre kalınlığında ve 17.5 kilometreküplük bir hacme sahip. 1912'de Titanik'in batmasına neden olan buzdağının bir benzeri olan parçanın, Davis Boğazı ve Atlantik Okyanusu yönünde ilerlediği aktarılıyor. Buzulun kütlesinin ABD'nin New York kentindeki Manhattan adasını kaplayacak ve 300 metre suyun altında bırakacak büyüklükte olduğu belirtiliyor. ESA'dan yapılan açıklamada, "Buzdağları genellikle çok büyüktür ve kolaylıkla uzağa gidemezler. Bazen yıllarca olduğu yerde kalırlar. Eriyip kayboluncaya kadar fiyordların derin olmayan yerlerine yapışırlar. Ardından buzullar parçalara ayrılır ve arkadan gelen buzdağları tarafından ileriye doğru itilirler" denildi. 
SULARI YÜKSELTİYOR 
Bilim insanları Grönland'ın en "hızlı buzulu Jakobshavn'la yakından ilgileniyor. Buzulların yükselen sıcaklıkların neden olduğu iklim değişimi nedeniyle eridiği, artık bilimsel olarak kabul ediliyor. Jacobshavn gibi büyük bir buzulun erimesi ise okyanus seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Daha da önemlisi, Jakobshavn buluzu günde yaklaşık 46 metre hareket ediyor. Bilim insanları bu hareketlenmelerin gelecekte deniz seviyesinin aşırı derecede yükselmesine ve bunun da kıyı bölgelerindeki birçok yerin ve adanın sular altında kalmasına neden olacağı uyarısında bulunuyor.
TİTANİK FACİASINI HATIRLATTI
Denizcilik tarihinin en büyük kazalarından biri kabul edilen Titanik faciasının da Grönland'daki Jakobshovn buzulundan kopan bir parça nedeniyle meydana geldiği kabul ediliyor. White Star Line şirketine ait RMS Titanic, o dönemin en büyük buharlı yolcu gemisiydi. İngiltere'den yola çıkıp New York'a giderken Kuzey Atlantik'te 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde buzdağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştü. Kazada bin 514 kişi öldü. 
KAYNAK: SABAH