İki ülkenin temsilcilerinin toplantısının ardından açıklama yapan İsveç Adalet Bakanlığı yetkilisi Cecilia Riddselius, ilk toplantının olumlu geçtiğini ve umut verici olduğunu söyledi. Riddselius, hazırladıkları anlaşma taslağını Ekvadorlu yetkililere sunduklarını ve olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti.
Görüşme sonucunda İsveçli savcıların Assange'ı sorgulaması için gerekli iznin kısa sürede verilebileceği bildirildi.
İsveç ve Ekvador arasında hukuki yardım konusunda uluslararası bir anlaşma bulunmadığından İsveçli savcılar Julian Assange'ı tecavüz davasında sorgulayamıyorlar. İsveç'te Assange hakkında daha önce açılmış üç cinsel taciz davası, iki ülke arasında gerekli anlaşma olmadığından dolayı zaman aşımına uğrayarak düşmüştü.
İngiliz mahkemesi, gizli belgeleri yayınlayan Wikileaks internet sitesinin kurucusu 43 yaşındaki Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine 2012'de karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için 19 Haziran 2012 tarihinde Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.
Bu yıl mart ayında İsveçli savcılar, Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nde sorgulanması talebini kabul etmişti. İngiltere, Assange'ın Londra'da sorgulanmasına onay verirken Ekvador'un konuya ilişkin kararı hala bekleniyor. Ekvador yetkilileri, büyükelçiliğin bir odasında yaşayan Assange'ın istediği kadar burada kalabileceğini bildiriyor.
Büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacak ve ardından İsveç'e iade edilecek Assange için Londra'nın lüks semtlerinden Knightsbridge'de bulunan büyükelçilik önünde gün boyu polis bekliyor.