Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye yükseldi. Saldırı, caminin önünde bekleyen kalabalık grubun arasına giren bomba yüklü araç infilak ettirilerek gerçekleştirildi. Hastane kaynaklarından edinilen bilgilere göre, cami saldırısının ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılanlardan 12 kişi, sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye çıktı. El-Cumhuri ve es-Sevra hastanelerinde yaralıların tedavisi devam ediyor.
BOMBA YÜKLÜ ARAÇ KALABALIĞIN ARASINDA İNFİLAK ETTİ
Yemen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sana'nın El-Cerraf bölgesinde, çoğunlukla Ensarullah Hareketi (Husiler) taraftarlarının bulunduğu el-Müeyyed Camisi'ne düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı. İlk saldırının ardından yaralıların taşınması sırasında, caminin bitişiğinde kalabalık gruba yönelik bomba yüklü araçla ikinci bir saldırı daha gerçekleştirilmişti. Saldırının ardından terör örgütü DAEŞ'e bağlılığını bildiren "Sana Vilayeti" adlı örgütün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kusay Sanaani isimli militanın caminin içerisinde intihar saldırısı gerçekleştirdiği, saldırının "Husilere karşı intikam" amaçlı olduğu belirtilmişti.
DIŞİŞLERİNDEN KINAMA
Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de bu akşam bir camiye düzenlenen bombalı saldırıyı kınadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Yemen'in başkenti Sana'da bugün bir camiye düzenlenen ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yemen'de devlet otoritesinin tüm ülke sathında yeniden tesis edilerek, kardeş Yemen halkının kalıcı huzur, güvenlik ve istikrara kavuşması yolundaki desteğimizi yineliyoruz.''