Kobanili minik Aylan'ın cansız bedeni, mülteci krizine gerekli hassasiyeti göstermeyen dünyayı harekete geçirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Avrupa'nın kaçak göçmen krizine etkili bir çözüm bulmakta başarısız olduğunu belirterek, 200 bin göçmene kapılarını açması çağrısında bulundu.


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre; Guterres, şimdiki durumun sadece kaçak göçmen sorunu değil sığınmacı krizi olduğuna dikkati çekerek, Suriye, Irak, Afganistan gibi çatışma bölgelerinden gelenlerin hayatları için kaçtığını ve bu trajik durum karşısında hak ettikleri saygıyı görmeleri gerektiğini vurguladı.
      
"Avrupa, göçmen krizine etkili bir çözüm bulmakta başarısız oldu ve bu parça parça yardım tutumuyla hiçbir yere varamaz" ifadelerini kullanan Guterres, Avrupa'ya 200 bin göçmene kapılarını açması çağrısında bulundu.


GEREKLİ FONUN SADECE YÜZDE 35'İ TOPLANDI


Hiçbir ülkenin göçmen kriziyle tek başına başa çıkamayacağına işaret eden Guterres, dengesiz ve işlevsiz bir sistemin artan baskı karşısında tıkanmasının şaşırtıcı olmadığını ve AB ülkelerinin "ortak bir strateji" üretmesi gerektiğini belirtti.
      
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming de BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Suriye'ye komşu ülkelerdeki sığınmacılara yardım etmek için gerekli fonun sadece yüzde 35'i toplandı" dedi.
      
Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre; ise Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan göçmen sayısı bu yıl 364 bini geçti, Akdeniz'de boğularak ölen göçmenlerin sayısı 2 bin 701'e ulaştı.


İNGİLTERE İLK ADIMI ATTI


İngiltere hükümeti sığınmacılarla ilgili yaşanan küresel krizin Batılı ülkelere yansıyan aşırı baskısı üzerine mültecilerle ilgili hareket etme kararı aldı. İngiltere Başbakanı David Cameron yaşanan mülteci krizi nedeniyle ülkeye binlerce Suriyelinin daha kabul edileceğini açıklamıştı.


Portekiz'in başkenti Lizbon'da mevkidaşı ile birlikte basının karşısına çıkan Cameron, İngiltere'nin halihazıda 5 bin Suriyeli mülteciyi kabul ettiğini belirtirken, krizin ulaştığı boyutları göz önünde bulundurarak binlerce Suriyeliyi daha kabul edeceklerini açıkladı.


TÜRKİYE'DE 2 MİLYONA YAKIN SURİYELİ VAR


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarına dayandırdığı verilerine göre; şu an Türkiye'de 1.938.999, Lübnan'da 1.113.941, Ürdün'de 629.245, Irak'ta 249.463, Mısır'da 132.375, Kuzey Afrika ülkelerinde ise 24.055 olmak üzere toplam 4.088.078 kayıtlı Suriyeli yaşıyor.