Macaristan hükümeti, Keleti (Doğu) istasyonunda bulunan ve M1 otobanında Avusturya'ya yaya olarak geçmeye çalışan kaçak göçmenleri sınıra otobüsle götürmeyi teklif etti. Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, parlamentoda düzenlediği olağanüstü basın toplantısında ülkede bulunan göçmenlerin durumuyla ilgili açıklamalar yaptı. Göçmenleri, trafik ve insan hayatının tehlikeye atılmaması için hükümetle işbirliği yapmaya davet eden Bakan Lazar, "Keleti garına ve Avusturya'ya yaya olarak geçmek için bugün M1 otobanına çıkan göçmenlere Macaristan-Avusturya sınır geçiş noktası olan Hegyeshalom'a otobüslerle götürülmesi teklif edilecek" dedi.
Bakan, göçmenlerin otobüslerle sınıra götürülmelerinin otomatikman sınırı da geçebilecekleri anlamına gelmediğini kaydederek "Bu konuda Avusturya hükümetinin de onayı gerekli. Macaristan göçmenleri sisteme kaydetmeye devam edecek" ifadesini kullandı.
Lazar, göçmenlerin sınıra taşınması için 100 otobüs hazırlanacağını, bu konuda ilgili makamların İçişleri Bakanlığı ile birlikte gerekleri adımları atmaya başladığını dile getirdi.
Yaklaşık bin 200 göçmenin Avusturya sınırına doğru ilerlediği bilgisinin Avusturya hükümetine iletildiğini ifade eden Lazar, göçmenlerin otobüslerle Avusturya sınırına taşınması konusunda Avusturya hükümetinden cevap beklediklerini söyledi.
Göçmenlerin durumunun zorlaşmasının Almanya'nın çelişkili açıklamalarından kaynaklandığını ileri süren Lazar, Alman hükümetinin hukuki bakışının şimdi bile açık olmadığını belirtti.
Macaristan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü de M1 otobanında bin 200 mültecinin, tren yollarında ise 300 kişinin Avusturya'ya yaya olarak ilerlediğini ayrıca Bicske tren istasyonunda kalan 300 kişinin ise polisin işbirliği teklifini kabul ederek mülteci kampına götürüldüğünü açıkladı.
- Macaristan'a 150 binden fazla iltica talebi
Göçmenlik Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Attila Kiss, yaptığı basın toplantısında cuma gününe kadar Macaristan'a iltica talebinde bulunan 150 bin 611 kişi olduğunu, kayıt işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.
Emniyet Müdürlüğünün internet sitesinde yapılan açıklamada Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke kasabasında bulunan mülteci kayıt merkezinden, kayıt işlemlerinin çok yavaş ilerlediğini iddia ederek firar eden 300 kişinin yakalanarak kayıt merkezine getirildiği açıklandı.
Bicske tren istasyonundaki trende bulunan yaklaşık 300 göçmen, etraftaki polis kordonunu aşarak tren yoluna inmiş, Avusturya yönüne doğru yürümeye başlamıştı. Diğer yandan, Macaristan Haber Ajansı, polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde trenden kaçış sırasında 51 yaşında bir Pakistanlının öldüğünü yazmıştı.
Budapeşte'de iki gün önce kaçak göçmenlere kapatılan Doğu İstasyonu'na girişlere dün sabah tekrar izin verilmiş, istasyon önündeki polislerin çekilmesiyle binlerce göçmen istasyona akın etmişti. Macar Devlet Demiryolları da Batı Avrupa'ya tren seferlerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.