Libya Vatan Partisi Başkanı Abdulhakim Bilhac, İsviçre'nin Cenevre kentinde Libya krizinin tarafları arasında devam eden görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Bilhac, merkezi Trablus'taki Milli Genel Kongre (MGK) ve Tobruk'taki Temsilciler Meclisi heyetleri ile Libya'daki siyasi parti temsilcilerinin katıldığı Cenevre'deki toplantılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bilhac, "Önümüzdeki süreçte ulusal birlik hükümetinin kurulması yer alıyor. Bu bağlamda Fas'ın Suheyrat kentinde gelecek hafta sonu bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaşma sağlandı" dedi.
"Görüşmelerde olumlu yönde ilerleme kaydedildi" diyen Bilhac, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL) krizin tüm taraflarının ulusal uzlaşı hükümeti başkan adaylarını açıklamasını beklediğini ve bunun ardından seçim mekanizmasının belirleneceğini dile getirdi.
Libya'daki tüm silahlı grupları kurulacak hükümete destek vermeye çağıran Bilhac, devrimcilerin hükümetin başarılı olması için uygun ortamı sağlama konusunda titiz davranacağına işaret etti.
Bilhac, Cenevre'deki görüşmelerde MGK ve Temsilciler Meclisi'nin aldığı kararları gözden geçirmek üzere bir hukuk komitesinin kurulması konusunda uzlaşma sağlandığını da söyledi.
Libya'daki siyasi bölünmüşlüğe son verilmesi amacıyla BM aracılığıyla yürütülen görüşmeler Ocak 2015'te Cenevre'de başlamıştı.
Siyasi diyalog süreci boyunca tarafların önerileri doğrultusunda şekillendirilen "Libya Siyasi Anlaşması", 11 Temmuz 2015'te Trablus'taki yasama organı Milli Genel Kongre'nin dışındaki tüm diyalog süreci katılımcılarının Fas'ın Skhirat şehrinde bir araya geldiği toplantı sırasında paraflanmıştı.
Libya Siyasi Anlaşması, ülkedeki çatışmalara ve krize çözüm bulmak amacıyla bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Trablus ve Tobruk yönetimlerinin uzlaşısına dayalı işleyecek bir siyasi çözüm sürecini öngörüyor.
Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından ülkede siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ülkede son bir yıldır biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim bulunuyor.