İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi Arabistan yönetiminin Mina'daki izdihamın sorumluluğunu kabul ederek, Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.


Dini liderin basın bürosundan yapılan açıklamada Hamaney'in, Tahran'daki ikametgahında İranlı din adamlarını kabul ettiği bir toplantıda, Mina'daki izdiham hakkında Müslümanların zihninde bir çok soru oluştuğunu ifade ederek, "Suudi liderler suçu başkalarına yüklemek yerine İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dileyerek sorumluluğu kabul etmeli ve bunun gereklerini de yerine getirmelidir" dediği bildirildi.


Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminin sorumluluğunu kabul etmemesinin doğru olmadığını ve bunun faydasız ve etkisiz olduğunu ifade eden Hamaney, "Olayda binden fazla Müslümanın hayatını kaybetmesi küçük bir mesele değil. Bu yüzden İslam dünyası bu sorunu düşünmelidir" ifadelerini kullandı.


Hamaney, hadisenin unutulmayacağını ve Müslüman halklar tarafından ciddiyetle takip edileceğini de belirterek, "Bu büyük facianın sorumluluğu Suudi liderlerin omuzlarındadır. Suudiler başkalarını suçlamak yerine sorumluluğunu kabul etmeli ve İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dilemeli" diye konuştu. 


Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda 136 İranlı'nın da aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş, 934 kişi de yaralanmıştı. Dini lider Hamaney hadisenin ardından Suudi Arabistan yönetimini sorumlu tutarak, ülkede 3 gün yas ilan etmişti. 


İzdihamda 136 İranlı'nın hayatını kaybetmesi ve 103 yaralının yanı sıra 325 kişiden de haber alınamaması ülkede infiale yol açmış, ülkede cuma namazı sonrasında protesto gösterileri düzenlenmişti.


Öte yandan ülkenin resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, bugün de Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliği önünde üniversite öğrencileri tarafından düzenlenmesi planlanan gösteriye izin verilmemesi nedeniyle iptal edildiği belirtildi.