@Snowden hesabı yalnızca üç saat içinde 398 bin takipçiye ulaştı. Eski istihbaratçının ilk takip ettiği ettiği hesap ise NSA'inki oldu. Snowden ilk mesajında "Şimdi beni duyabiliyor musunuz?" dedi.
"ŞİMDİ KAMU İÇİN ÇALIŞIYORUM"
Snowden profiline şu mesajı koydu: "Önceden hükümet için çalışıyordum. Şimdi kamu için çalışıyorum. @FreedomofPress'te Müdür". İkinci mesajında ise Snowden ABD'ki astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a yanıt verdi: "Şimdi Mars'ta suyumuz var! Sınırda pasapaportları kontrol ettiklerini düşünüyor musunuz? Bir arkadaş için soruyorum".
2 SAATTE 266 BİN TAKİPÇİ
@Snowden hesabı yalnızca iki saat içinde 266 bin takipçiye ulaştı. Hesap ilerleyen saatlerde on binlerce yeni takipçi kazandı. Snowden'ın Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşadığı düşünülüyor.
BELGELERİ SIZDIRMIŞTI
Snowden 2013'te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA'nın ABD'de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. Skandal, ABD'de, NSA'nın rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı.
ABD'DEN KAÇTI
ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın ayrıntılarını sızdırdıktan sonra Snowden geçen yıl 30 Mayıs'ta ABD'den kaçarak Hong Kong'a gitmiş oradan da Moskova'ya gelerek sığınma başvurusunda bulunmuştu.
KAYNAK: ENSONHABER