İsrail polisinin, Kudüs'te bir Filistinliyi vurarak öldürdüğü bildirildi.
İsrail basınında yer alan haberlerde, Kudüs'ün ana girişlerinden Şam Kapısında bir Filistinlinin, "15 yaşındaki Yahudi'yi bıçakladıktan sonra kaçmak isterken" polis tarafından vurulduğu belirtildi.
Bıçaklama sonucu yaralandığı iddia edilen Yahudi'nin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı ve durumunun iyi olduğu ifade edildi.
İsrail polisinden ise konuya ilişkin açıklama gelmedi.
Kudüs'ün eski şehir bölgesinde akşam saatlerinde gerçekleşen başka bir olayda, 2 Yahudi ve bir Filistinli hayatını kaybetmişti.
İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, yaptığı açıklamada, "Kudüs'te bıçaklı saldırıya uğrayan 3 Yahudi'den 2'si hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştiren Filistinli olay yerinde polis tarafından vurularak öldürüldü" ifadelerini kullanmıştı.
- Mescid-i Aksa'ya saldırılar gerilimi artırdı
Yahudilerin dini günleri nedeniyle Mescid-i Aksa'ya Filistinlilerin girmesinin İsrail tarafından bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi nedeniyle 13 Eylül'den beri Kudüs başta olmak üzere Filistin'in farklı kentlerinde gerilim yaşanıyor. İsrail polisi, pazar akşamından beri Aksa'ya 50 yaş altı Müslüman erkeklerin girmesine izin vermiyor.
Batı Şeria'nın Nablus şehri yakınlarında perşembe günü gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 Yahudi yerleşimci ölmüştü.
- Filistinli bebek yakılarak öldürülmüştü
Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin ağustosta Nablus kentinin Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında, 18 aylık Ali Devabişe hayatını kaybetmiş, anne, baba ve 4 yaşındaki kardeşi ağır yaralanmıştı.
Baba Saad ve anne Riham Devabişe, tedavi gördükleri hastanede yaşamını yitirmişti.
İsrail'in 1967'den beri işgal altında tutuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, bu yerleşim yerleri illegal kabul ediliyor.