Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, Batı Şeria ve Kudüs'te rastgele işlenen cinayet, gözaltı, evlere baskın ve gasp gibi Yahudi yerleşimciler ile İsrail askerlerinin bölgedeki gerginliği tırmandırmaya yönelik tutumları ve İsrail saldırılarını şiddetle kınadığını ifade etti.
Mescid-i Aksa'nın zaman ve mekan olarak bölünmesini öngören resmi kararla bölgede birkaç ay önce başlayan ve üzerinde çalışıldığı anlaşılan gerginliğin sorumluluğunun Binyamin Netanyahu başkanlığındaki hükümete ait olduğu belirtilen açıklamada, "Mescid-i Aksa'da halihazırdaki gerginlik, işgal güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin üzücü muamelesinin neticesidir. Uluslararası toplum, İsrail hükümetinin işlediği suçlar ve hak ihlallerini engellemede başarısız oldu" denildi.
Batı Şeria ve Kudüs'te son dönemde İsrail askerleri ve Filistinliler arasında gerginlik yaşanıyor. Bölgede İsrail askerleri ile Filistinliler arasında meydana gelen arbedeler zaman zaman can kayıpları, yaralanma ya da gözaltılarla neticeleniyor.