Rusya'nın Hama'nın kuzeyinde yoğunlaştırdığı hava saldırılarının eşliğinde katil Esad güçleri kara operasyonuna başladı. Bu hamle ile katil Esad, ilk kez Rusya'nın desteğiyle kara operasyonuna başlamış oldu. DAEŞ ya da Nusra hedeflerinin bulunmadığı bölgede Rusya muhalifleri vuruyor, katil Esad ise, üç koldan saldırıyor. Rusya'nın Suriye'de Hama'nın kuzey kırsalındaki muhaliflere yoğunlaşan hava saldırılarının ardından eli kanlı Beşar Esad rejimine bağlı güçler karadan operasyona başladı. Hama'nın kuzey kırsalındaki Özgür Suriye Ordusu güçlerinden Cebhetu'ş Şam'ın saha komutanı Ahmet Cabir, telsiz aracılığıyla Anadolu Ajansı'na bilgi verdi. Cabir, Rus uçaklarının sabahın erken saatlerinde başlayan hava saldırılarının devam ettiğini belirtti.
KATİL ESAD, RUSYA İLE EŞ ZAMANLI OPERASYONA BAŞLADI
Katil Esad güçlerinin Rus saldırılarıyla eş zamanlı operasyona başladığını ifade eden Cabir, şiddetli çatışmaların devam ettiğini, rejim güçlerinin ilerleme sağlayamadığını söyledi. Cabir, Hama'nın kuzeyindeki Cebhetu'ş Şam güçlerinin Ahrar'u Şam ve Sukur el-Gab ile ortak operasyon odası kurdukları kaydetti. Yerel kaynaklar rejim güçlerinin Hamas'ın kuzey kırsalında Morek, Ma'an ve Tecemul el-Masafne beldelerinden ilerlemeye çalıştığını bildiriyor. Rejim güçlerinin hedefinde ilk etapta, muhaliflerin Kafr Nebude, Kafr Zeyte ve Latamna beldeleri var.
SİVİLLER GÖÇ ETMEYE BAŞLADI
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi de rejim güçlerinin saldırısında muhaliflerin cephe hattında 6 tank ve 5 zırhlı personel taşıyıcıyı imha ettiğini duyurdu. Komite'nin açıklamasında yoğun hava saldırıları ve çatışmalar nedeniyle beldelerdeki sivillerin kuzeye İdlib yönüne göç etmeye başladığı kaydedildi. Rusya'nın 1 Ekim'deki hava saldırılarının Hama ve Humus'un kuzeyinde yoğunlaşması nedeniyle yerel halkta, rejim güçlerinin yakında kara operasyonuna başlayacağı beklentisi oluşmuştu. Bu nedenle binlerce kişinin kuzeye göç etmeye başlamıştı.
HAMA VE HUMUS'UN ÖNEMİ
Rusya'nın hava saldırıları 1 Ekim'den bu yana Humus'un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan ilçeleriyle Mukramiye ve Zafaraniye beldeleri ile Hama'nın kuzeyi kırsalında yoğunlaşmıştı. Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan katil Esad rejimi, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr'uz Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda. Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki İdlib'e hakim muhalif Fetih Ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Eli kanlı Beşşar Esad'ın memleketi Lazkiye'yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam'a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.