New York merkezli İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar  Örgütü (PHR), Rusya'nın hava saldırılarında Suriye'de üç sağlık kuruluşunun  vurulduğunu belirterek bunun savaş suçu olduğunu vurguladı.


PHR'den yapılan açıklamada, Suriye'de sağlık sisteminin 4 yıldır Esed  rejiminin hava saldırılarının hedefi olduğu bildirilerek, Rusya'nın da benzer bir  yöntemi takip ettiği kaydedildi.


Hava saldırılarında en yakın DAEŞ bölgesine 48 km uzaklıkta bulunan  sağlık kuruluşlarının vurulduğu kaydedilen açıklamada, sağlık kuruluşlarını hedef  almanın savaş suçu olduğu vurgulandı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen PHR Direktörü Widney Brown,  terörizmle savaşmanın hiçbir ülkeye sağlık kuruluşlarını ve çalışanlarını hedef  alma hakkı vermediğini belirterek, "Rusya bu eylemlerle hastanelere zarar  veriyor, hastaları ve sağlık çalışanlarının hayatlarını riske ediyor ve sivilleri  acil sağlık hizmetinden mahrum bırakıyor" ifadelerini kullandı.


- Vurulan sağlık kuruluşları Hama, İdlib ve Lazkiye'de


PHR yetkililerinden Elise Baker, AA'ya yaptığı açıklamada, vurulan  sağlık kuruluşlarının Hama, İdlib ve Lazkiye'de bulunduğunu ve saldırıların 2 ve  3 Ekim'de yaşandığını söyledi.


Hama'daki saldırıda bazı sağlık görevlilerinin yaralandığını aktaran  Baker, İdlib'te ambulans deposunun ve acil servisin isabet aldığını, Latakya'da  ise Burnas Hastanesi'nin vurulduğunu ancak buralarda ölü ya da yaralının rapor  edilmediğini belirtti.