Doğal Afetler Ajansı (CONRED), başkent Guatemala'nın 15 kilometre doğusundaki Cambray'da meydana gelen heyelanın ardından ölü sayısının 220'ye çıktığını, yaklaşık 150 kişinin hala göçük altında bulunduğunu ve arama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
BM yetkilileri, yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan heyelan felaketinde ülkedeki yolsuzluğun rolü olabileceğine işaret etti.
Guatemala Uluslararası Cezasızlık Komisyonu'nun (CICIG) finansmanıyla ilgili basın toplantısında konuşan BM Konut Koordinatörü Valerie Julliand, Santa Catarina Pinula'da yaşananların bir doğal felaketin ötesine geçtiğini söyledi.
Heyelanın şiddetli yağışların yol açtığını, ancak çok sayıda kişinin ölümünden tedbir almayan yetkililerin sorumlu olduğunu belirten Julliand, heyelan ve diğer afetlerin kurumsal zafiyeti yansıttığının da altını çizdi.
Julliand, "Kurumsal zafiyete yol açan şeyin yolsuzluk ya da diğer meseleler olması önemli değil. Sonuç aynı. Bu da insan hayatını etkiliyor" açıklamasında bulundu.
CICIG Başkanı Ivan Velasquez de?yolsuzluk ve ölümcül heyelan arasında bir bağlantı olduğunu savundu.
Kolombiya Anayasa Mahkemesi eski yargıçlarından Velasquez, "Halk, bu felaketin, açlık nedeniyle ölen çocukların, eğitimsizlik sorununun, sağlık hizmetleri sorununun, milyonlarca insanın sefalet içinde yaşamasının ardında yolsuzluk olduğunu gayet iyi biliyor" dedi.
Savcılıktan yapılan açıklamada, heyelanda çok sayıda kişinin ölümünden sorumlu kimseler olup olmadığını tespit etmek için adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.
Komisyon, eski Devlet Başkanı Otto Perez Molina hükümetini düşüren yolsuzluk skandallarının soruşturulmasında önemli rol oynamıştı.
Felaketin meydana geldiği Cambray, CONRED tarafından 2008'den bu yana yüksek riskli alan olarak kabul ediliyor. CONRED, geçen yıl kasım ayında bölgeyi yeniden teftiş etmiş ve heyelanın meydana geldiği Santa Catarina Pinula belediyesine riskler konusunda uyarıda bulunmuştu.