Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) haberine göre, Ahmed'in babası Muhammed el-Hasan Muhammed eş-Şükür'ün Suudi Arabistan New York Başkonsolosluğu'na yaptığı umre başvurusu, Kral Selman'ın talimatı üzerine kısa sürede olumlu şekilde yanıtlandı.
Ailenin ilk defa gerçekleştirdiği umre ibadetinden duyduğu sevincin aktarıldığı haberde, baba Şükür'ün şu ifadelerine yer verildi:
"Ailemle iş bulmak için ABD'ye gitmeden önce Ahmed daha 4 yaşındayken Sudan'da çamurdan şekiller yapar, vaktini faydalı işlerde harcardı. Ayrıca televizyon, telefon ve değişik cihazları tamir etmeye meraklıydı. Teksas'ta elektronik cihazları tamir eden İzeddin ile oto tamircisi Faruk amcalarının yanında kendisini geliştirerek dijital saat yapmayı başardı. Ahmed, elektronik ve yeni teknolojik buluşlara meraklı bir çocuk. Oğlum Muhammed'in saati, ABD toplumu ve tüm dünyaya, çocukların neler yapabileceğini göstermesi açısından önemli mesaj taşıyor. Ahmed'in tasarladığı elektronik saat, her Arap çocuk için bir başarıdır."
14 yaşındaki Muhammed, Teksas'ta öğretmenine göstermek için okula götürdüğü elektronik saatin bomba sanılması üzerine kelepçelenerek gözaltına alınmıştı. Twitter'da açılan #IStandWithAhmed (Ahmedin yanındayım) etiketiyle kendisine destek mesajları yağan Ahmed, başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere bir çok kişi ve kuruluştan davet almıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 26 Eylül'deki ABD gezisi sırasında görüştüğü Ahmed, Kanada'nın Toronto kentinde 28 Ekim'de Bilim Fuarı düzenleyecek olan Chris Hadfield tarafından da etkinliğe özel davet edilmişti.