Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), saldırılar nedeniyle Süleymaniye ili ve ilçelerindeki bazı parti binalarını boşaltarak emniyet güçlerine teslim etti. KDP Süleymaniye İli Sözcüsü Faris Nevroli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partinin Siyasi Bürosu tarafından alınan karar kapsamında bölgedeki bazı parti binalarını boşaltarak, güvenlik güçlerine teslim ettiklerini belirtti. Nevroli, bu kararı Süleymaniye ve çevresinde zayıf oldukları için değil, daha fazla kanın dökülmesini önlemek ve tansiyonu düşürmek için aldıklarını vurguladı.
"KAOS ORTAMI OLUŞTURMA GAYRETİNDELER"
Bazı partilerin, maaş krizini "bahane" ederek göstericileri, KDP'ye saldırmaya teşvik ettiğini ileri süren Nevroli, "Bu kesimler, halkın meşru taleplerini siyasi hesaplarına feda ederek kaos ortamı oluşturma gayretindeler. Sürekli olarak KDP binalarına saldırıyorlar" dedi. KDP Halepçe Şubesi Sorumlusu Bahtiyar Sıdık da Siyasi Büro'nun aldığı karar üzerine Halepçe'deki 10 parti binasını boşalttıklarını ifade etti. Sıdık, bundan sonra binalara yapılacak saldırılardan güvenlik güçlerinin sorumlu olduğuna dikkati çekti. 
"PKK KIŞKIRTIYOR"
Yanı sıra Rudaw'a konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kelar Sorumlusu Ekrem Germiyani, Süleymaniye ve ilçelerinde göstericileri PKK'nin kışkırttığını iddia etti. Germiyani, Kelar ve Germiyan'da PKK'ye yakın derneklerin göstericileri kışkırttığını ileri sürdü. Germiyani, “bu konunun maaşla ilgisi yoktur. Hiçbir öğretmen veya memur göstericilerin içinde yok. Göstericilerin hepsi de genç ve bilinen siyasi tarafların yönlendirilmesiyle saldırıyorlar” dedi. 
IKBY'DE SALDIRILAR
Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolündeki Süleymaniye ili ve ilçelerinde maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto eden gösteriler düzenleniyor. Gösterilere katılanların daha çok bu bölgede güçlü olan Goran Hareketi'ne mensup oldukları belirtiliyor. KDP'den dün yapılan açıklamada, şiddete başvurulan gösterilerin sorumlusu olarak Goran Hareketi ve lideri Noşirvan Mustafa gösterildi. Bölgesel Başkan Mesut Barzani'nin görev süresi 20 Ağustos'ta dolmuş ancak daha sonra alınan kararla 2017'ye kadar uzatılmıştı. Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına karşı çıkan Goran Hareketi ayrıca bölgesel başkana ait olan yetkilerin kısıtlanmasını ve başkanın halk tarafından değil, parlamentoda seçilmesini istemişti. Yanı sıra Rudaw Süleymaniye Temsilciliği'ne de silahlı saldırıda bulunmuştu.