İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld tarafından yapılan açıklamada, "Şam Kapısı'nda bıçaklama girişiminde bulunan bir Arap, polis tarafından vurularak öldürüldü" ifadesini kullandı. Rosenfeld, iddia edilen bıçaklama girişimi neticesinde kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Bu son olayla birlikte ay başından bu yana öldürülen Filistinlilerin sayısı 31'e ulaştı. Aynı süre içerisinde 7 de İsrailli öldürüldü.

Yahudi yerleşimciler, geçen ağustos ayı başlarında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Söz konusu olayla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.