İngiltere Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin “aşırılık ideolojisinin her biçimiyle” mücadelede sivil toplumu kapsayacak ulusal bir ağ kurmak için bu yıl 5 milyon sterlin ayırdığı bildirildi.
Nakdi ve ayni yardım şeklinde kullandırılacağı belirtilen kaynak, hükümetin “tehlikeli” diye nitelendirdiği söylemlere alternatif oluşturacak gruplara ulaştırılacak. Bu kapsamda sosyal medya eğitimleri verilmesi, internet siteleri kurulması ve belli projelere destek sağlanması öngörülüyor.
Aşırılık ve terörle bağlantılı internet içeriğinin önlenmesi için de sektör, polis ve hükümet arasında işbirliği yapılacağı kaydedilen açıklamada, daha önce benzer bir işbirliğini internetteki çocuk istismarına yönelik gerçekleştirildiği ve başarıya ulaşıldığı anımsatıldı.
"Aşırılığa meydan okumalıyız"
Açıklamada, David Cameron'un da konuyla ilgili mesajına yer verildi.
Cameron mesajında, “Aşırılıkla ve onu destekleyen ideolojilerle sistemli biçimde yüzleşmeli ve meydan okumalıyız. Yalanları ve yol açtıkları yıkıcı sonuçları daha yolun başında ifşa etmeliyiz. Bu nefret tohumunun insanların zihinlerine ekilmesini önlemeli, büyümek için muhtaç olduğu oksijeni kesmeliyiz” ifadelerini kullandı.