Muhalifler Rus yapımı olduğunu ileri sürdü. İHA'nın Türk savaş uçaklarınca düşürülen hava aracına benzerliği dikkat çekiyor.

Suriye'de savaş gruplardan Ceyşul Mucahidin, Halep'in güney kırsalında bir Rus gözetleme uçağını düşürdüklerini iddia etti. İnsansız uçağın görüntüsünü internet üzerinden paylaşan muhalif grup, İHA'nın Rus yapımı olduğunu öne sürdü.

İnsansız uçağın, geçen Cuma Türk savaş uçakları tarafından düşürülen İHA'ya benzerliği dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz Cuma günü, Suriye sınırından Türkiye hava sahasına giren milliyeti bilinmeyen bir insansız hava aracı da Türk savaş uçakları tarafından düşürülmüştü. Rusya, "Tüm insansız hava araçlarımız planlandığı gibi faaliyetlerini sürdürmektedir" açıklamasını yapmış, bir ABD'li yetkili, 'Rusya'ya ait olmasından şüpheleniyoruz" demişti.

Söz konusu bölgede muhalifler, rejim güçleriyle çatışmaya devam ediyor.

RUS YAPIMI OLDUĞU KESİN, KİME AİT BELLİ DEĞİL

Öte yandan Türkiye sınırlarında F-16'lar tarafından düşürülen İHA'nın Rus yapımı olduğu kesinleşti. Başbakan Davutoğlu, "İndirilen  insansız hava aracı, daha primitive bir model ama Rus yapımı. Rusya bize bunun  kendisine ait olmadığını söyledi. Biz bu anlamda elimizde bir ayrı veri olmadan  herhangi bir suçlamada bulunmayız" diye konuştu.

Rusya'nın İHA'nın kendilerine ait olmadığını açıkladığını belirten Davutoğlu, "Bu İHA, Esed rejimine de ait olabilir, PYD'ye veya başka unsurlara da ait olabilir" dedi.