Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen hakkında "Müslümanlara hakaretten" açılan dava için Lyon mahkemesinde duruşma düzenlendi.
Fransız Savcı Bernard Reynaud, Le Pen'in dava açılmasına neden olan açıklamalarının ''ifade özgürlüğü kapsamında'' değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sanığın beraat etmesi talebinde bulundu.
Duruşma öncesi basına konuşan Le Pen, bölgesel seçimlere çok az bir süre kala beş yıllık bir davanın şimdi görülmesinin anlamlı olduğunu ifade etti ve iktidardaki  Sosyalist Parti'yi yargıyı etkilemekle suçladı.
Duruşmaya, Fransa İslam Konseyi de müdahil taraf olarak katıldı.   
Müslümanlar aleyhindeki sözleriyle "ırkçı nefreti körükleme suçundan" yargılanan Le Pen ile ilgili kararı, mahkeme 15 Aralık'ta verecek.
Marine Le Pen, 2010 yılında Lyon'da partili bir gruba yönelik konuşmasında, Fransa'da ibadet yerleri küçük olduğu için cuma namazlarını dışarıda kılan Müslümanları hedef alarak "Müslümanların sokakta namaz kalması ile Fransa'nın 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilmesi" arasında benzerlik kurmuştu. Bu açıklamanın ardından Fransa'daki sivil toplum dernekleri "ırkçı nefreti körüklediği" gerekçesiyle Le Pen aleyhinde şikayette bulunmuştu ve bu başvuruyla ilgili 2012 yılında adli soruşturma açılmıştı.
Fransa Adalet Bakanlığının talebi üzerine Avrupa Parlamentosu, 2013 yılında Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar vererek yargılanmasının önünü açmıştı.  
Fransa'da daha önce de helal et kesimiyle ilgili tartışmalara katılan Le Pen, yine Müslümanların sert tepkisine yol açmıştı. Fransa'da çoğu Kuzey Afrika kökenli yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor.