Esed rejimine Suriye iç savaşı başladığından beri destek veren Moskova yönetimine karşı başkentte mitingi düzenleyenler arasında yer alan "Dayanışma" hareketi yönetim kurulu üyesi Mihail Kriger, Rusların çoğunluğunun, Rus uçaklarının Suriye'deki operasyonlarını desteklemediğini belirterek, bu kitlenin siyasi alanda olmadığını ve kendi itirazlarını nasıl belirteceklerini bilmediğini söyledi.
AA muhabirine konuşan Kriger, "Mitingi organize etmekteki öncelikli amacım, bu savaşın başlaması fikrinden rahatsız olmamdı. Diğer nedene gelince, Rusya'nın operasyonlara başlamasından üç hafta geçmesine bakmayarak ülkede buna karşı her hangi bir kamuoyu görüşünün duyulmamasını doğru bulmadım. Resmi kitle iletişim araçlarında yayınlanan haberlerin, toplumun görüşü olduğunu düşünmüyorum. Operasyonun resmi onaylama süreci 5 dakikayı aldı. Sanki orada oturan iki yüz senatörün hiçbirinde bir soru oluşmadı. Neyi onayladıkları ile hiç ilgilenmediler. İfadede, Rus ordusunun nerede bu gücü kullanacağı da belirtilmedi, sadece yurt dışında olduğu kaydedildi. Sonra sorular meydana geliyor, hangi süreyle? Hangi koşullarda? Amacımız nedir? Bence bu soruları her bir insan sormalıdır. Ancak mecliste bu sorulardan hiçbiri sorulmadı" dedi.
Suriye'de bir diktatör var
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e şüpheyle yaklaşan Kriger, Moskova yönetiminin, "Meşru Devlet Başkanı" dışında iyi bir şey söylemediği Esed'in desteklenmesinin "büyük stratejik hata" olduğunu dile getirdi.
Kriger, "Konuya dönecek olursak, Rusları Suriye niye ilgilendirsin? Suriye'de bir diktatörün uzun yıllardır iktidarda olduğunu ve durmadan halkını kanlı bir şekilde bastırdığını biliyoruz. Şimdi biz niye onu kurtarmalıyız? Evet orada terör sorunu var. Ama biz terörle mücadelede gibi yüce bir amaç için de olsa, neden içlerinde teröre karşı mücadele edenlerin de olduğu herkese karşı hareket ediyoruz?" diye konuştu.
Suriye bütçede kesintiler getirecek
Kriger, petrol fiyatlarının düşmesi ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle zarar gören devlet bütçesine bir darbenin de Suriye'de yapılan operasyonlar tarafından vurulduğunu hatırlattı.
Kriger, "Diğer konu ekonomiyle ilgili. Bizim tıp ve eğitim alanında sorunlarımız var, ancak biz savaşıyoruz. Savaş büyük paralar demektir. Ben bir vergi mükellefi olarak benim paralarımı harcamaya karar vermeden önce benimle istişare etmelerini isterdim. Benim bunu istemeye hakkım var. Bunu demokratik devletlerde talep etmek normaldir. Şimdi Suriye kararı nedeniyle bütçede diğer kalemlerde kesinti yapılması gerekecek" dedi.
Ülkemiz bundan hiçbir şey kazanmayacak
Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının maddi ve insani kayıplara yol açacağından emin olduğunu söyleyen Kriger, "Suriye'de biz ne istiyoruz? Uzaklarda olan DAEŞ'i yenmek mi? Bu komiktir. Biz bütün Sünni dünyasını kendi aleyhimize kışkırtıyoruz. Suudi Arabistan'daki 50 din adamı Rusya ve İran'a karşı cihad yapmaya çağırıyor. Bizim ülkemiz bundan hiçbir şey kazanmayacak. Ne için savaşmamız, ölmemiz ve çocuklarımızın cesetlerini karşılamamız gerektiğini anlamıyorum. Şimdi Devlet Başkanı Putin'in kararını alkışlayanlara demek istiyorum ki, çocuklarınızın tabutlarını aldığınızda bu karara karşı itiraz etmediğinizi hatırlarsınız" şeklinde konuştu.