Muhalefet partili milletvekilleri önce Kosova Meclisi Başkanı Kadri Veseli'nin ofisi önüne, ardından iki kez meclis oturumu sırasında göz yaşartıcı gaz atarak, iktidar ortağı partilerin desteklediği yasa tasarılarının görüşülmesini protesto etti.
Meclisin içindeki iktidar-muhalefet gerginliği, gece yarısından sonra meclis önünde sürdü. Meclis önünde güvenli sağlayan emniyet güçleri ile muhalefet yanlıları arasında arbede çıktı.
Kosova polisinden yapılan açıklamada, yaşanan kısa süreli arbede sırasında bir polis ve iki göstericinin yaralandığı, 10 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.
Bu arada, meclis oturumunda iki kez göz yaşartıcı gaz atılmasının ardından geç saatlerde toplanan genel kurula muhalefet partili milletvekillerinin katılmadığı öğrenildi.
Muhalefetteki "Kendin Karar Al" (Vetenvendosje) Hareketi'nden dün yapılan açıklamada, 25 Ağustos'ta Kosova ile Sırbistanlı yetkililerin üzerinde uzlaştığı ve Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulmasını da öngören anlaşmadan vazgeçilmediği sürece meclis oturumlarının protesto edileceği bildirilmişti.