Polonya'da sandık çıkış anketlerine göre yüzde 39 oyla parlamento çoğunluğunu elde eden Hukuk ve Adalet'in liderliğini, Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi Jaroslaw Kaczynski yapıyor.
2005-2010 yılları arasında Polonya Cumhurbaşkanlığı yapan Lech Kaczynski, 10 Nisan 2010'da Rusya'da yaşadığı uçak kazasında hayatını kaybetmişti. Resmi heyeti taşıyan uçak Smolensk Havaalanı'na inmek üzereyken düşmüş ve kazada Kaczynski, eşi Maria ve üst düzey Polonyalı yetkililer dahil 96 kişi ölmüştü.
"Hukuku işleteceğiz ama intikam almayacağız"
Zaferini ilan eden Jaroslaw Kaczynski, adil yönetim sözü vererek "Hukuku işleteceğiz fakat intikam almayacağız. Hesaplaşmaya gitmeyeceğiz. Hataya düşenler tekmelenmeyecek" dedi.
ABD ve NATO'yla güçlü bağları savunan ve AB'ye mesafeki duran sağcı Hukuk ve Adalet Partisi, Polonya'nın Avro Bölgesi'ne dahil olmasına şiddetle karşı çıkıyor. Göçmen karşıtı partinin iktidara gelmesinin AB'de sığınmacılar krizinin çözümünü daha da zorlaştırabileceği belirtiliyor.
Sandık çıkış anketlerine göre iktidardaki Avrupa yanlısı Sivil Platform yüzde 23'te kaldı. Seçim sonuçları anketleri doğrularsa 460 üyeli mecliste Hukuk ve Adalet, 242 sandalyeyle tek başına iktidara gelecek. Sivil Platform'un 133 sandalyeye sahip olması ve meclise 2'si yeni 3 partinin daha girmesi bekleniyor.