Lazkiye kırsalında rejim güçlerine karşı mücadele eden Bayır Bucak Türkmenleri, köylerini oluşturdukları "özel tim" ile koruyor.
Lazkiye'nin kuzeyindeki köylerde yaşayan ve Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı 4 yılı aşkın süredir mücadele veren Türkmenler, artan saldırılar ve değişen savaş stratejilerine karşı önlem alıyor. 
Tecrübeli Türkmen komutanlar, bölgede oluşturulan alanda, 18 yaşından büyük gençleri, silah kullanımı, dayanıklılık, pusu ve operasyon konularında eğitiyor.  
Sultan Abdulhamit Han Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, AA muhabirine, savaşın başladığı günden bu yana köylerini korumak için mücadele verdiklerini söyledi.
Her geçen gün şiddetini artıran iç savaşın, Rusya'nın meydana inmesiyle daha da büyüdüğünü ve farklı boyut kazandığını belirten Abdullah, "Bu nedenle gençlerin özel eğitilmesi gerekiyor. Bölgede, 6 noktada karargahımız var. 7 cephede faaliyet gösteriyoruz. Bu alanlarda görev yapabilecek askerlerin etkinlik göstermesi ve hayatta kalabilmesi için eğitimli olmaları gerekiyor" diye konuştu. 
Abdullah, 20 kişilik ilk grubun 45 günlük eğimi tamamladığını anlattı.
Hiç kimsenin, kendilerini topraklarından çıkaramayacağını belirten Abdullah, şunları kaydetti:
"Biz bu davayı, gittiği yere kadar götüreceğiz. Mücahit kardeşlerimiz, canla başla, sabırla eğitimlere devam ediyor. Artık onlar da cepheye gidecek. Allah, çalışmalarımızın karşılığını verecek ve yakın zamanda bu zalimlerin belini kıracağız. Biz buradayız. Bayır Bucak Türkmenleri olarak bizden kimse toprak alamaz. Hiç kimse bizi bu topraklardan çıkaramaz. Köylerimizi kimseye vermeyiz."