Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrailli askerler ve polislerin Nablus ve Kudüs'te bıçaklı saldırı girişiminde bulundukları iddiasıyla iki genci vurarak öldürmesi ve Beytullahim'de göz yaşartıcı gaz nedeniyle 8 aylık bebeğin yaşamını yitirmesiyle 1 Ekim'den beri hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 71'e yükseldiği bildirildi.

Açıklamada, ölenlerin 53'ünün Batı Şeria ve Kudüs, aralarında iki aylık hamile kadının da bulunduğu 17'sinin Gazze, birinin de Necef'teki El-Hura bölgesinden olduğu kaydedilerek, 7 binden fazla Filistinli'nin yaralandığı, bunlardan 971'inin gerçek, 930'unun plastik mermiyle, 220'sinin darbedilerek ve 20'sinin de yanarak yaralandıkları, 5 binden fazlasının ise gazdan etkilendiği vurgulandı.
Yahudi yerleşimcilerin, ağustosta Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklaması sonucu anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybetmiş, 4 yaşındaki çocukları ise sağ kurtulmuştu. Kundaklamanın ardından başlayan gerginlik, ekimin başından itibaren Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı.