Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, son dönemde kurulan “Demokratik Suriye Güçleri” adlı grubu tanımadıklarını ve reddettiklerini açıkladı.
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, yaptığı yazılı açıklamayla, son dönemde Suriye'de, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolünde kurulduğunu belirttiği, “Demokratik Suriye Güçleri” adlı grubun, DAEŞ'e karşı mücadelede işbirliği yapılacak ve Özgür Suriye Ordusu'nun alternatifi olacak şekilde lanse edildiğini söyledi.
"Suriye Türkmen Meclisi olarak, daha evvel birçok kereler vurguladığımız üzere, PYD üzerinde olumlu bir algı oluşturmaktan başka amaca hizmet etmeyen bu grubu tanımıyoruz ve reddediyoruz" ifadesini kullanan Mustafa, "Söz konusu grubun içerisinde öyle ya da böyle yer alıp, Türkmen olduğunu iddia edenler ile Suriye Türkmenlerinin yakından ve uzaktan bir bağı bulunmamaktadır. Bu gibi kişiler ancak, Suriye'de farklı emeller peşinde koştuğu aşikar olan PYD'nin amaçlarına hizmet etmektedirler" açıklamasında bulundu.