Başkent Paris'in 15. bölgesinde bulunan Balard semtindeki yeni Savunma Bakanlığı Kompleksi, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın katıldığı resmi törenle hizmete girdi. Törene Hollande'ın yanı sıra Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, kuvvet komutanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı tören öncesinde Savunma Bakanlığı yetkilileri, Hollande'a kompleksin maketinin önünde ayrıntılı bir brifing verdi.
Küçük bir şehri andıran komplekste çalışanların kullanması için havuz, spor salonu, kuaför, restoran ve park alanları bulunuyor.
Yeni kompleks Savunma Bakanlığı ve Fransız ordusu arasındaki iletişimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için bütün idari birimlerin bir araya getirilmesini amaçlıyor. Savunma Bakanlığı kompleksinin yapılmasına 2007 yılında, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde karar verilmişti.
Yüksek teknolojiyle korunan kompleks füze saldırıları ve bombalı eylemlere karşı dayanıklı olarak inşa edildi. Çevreci mimarisiyle dikkati çeken kompleks çatısındaki 5 bin metrekarelik fotovoltaik panelleriyle Paris'teki en büyük güneş enerjisi sistemini barındırıyor.
Fransız devleti ve özel sektör işbirliğiyle yapılan Savunma Bakanlığı kompleksi için yaklaşık 1,2 milyar avro harcandı. Fransa, özel sektöre 30 yıl boyunca yıllık 154 milyon avro kira ödeyerek kompleksin sahibi olacak.