İspanya, sığınmacı kabul etme programı kapsamında ilk kez İtalya'dan biri Suriyeli toplam 12 sığınmacı getirdi. 
İtalya'nın Roma kentinden Madrid'deki Adolfo Suarez Barajas havaalanına dün akşam uçakla getirilen 8'i erkek 4'ü kadın 12 sığınmacının 11'inin Eritreli, 1'inin de Suriyeli olduğu bildirildi.
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Güvenlik Sekreteri Francisco Martinez ve Göç ve Göçmenlerden Sorumlu Sekreter Marina del Corral tarafından karşılanan sığınmacıların, insan hakları örgütlerinin yardımıyla ülkenin farklı yerlerine gönderilecekleri belirtildi.
- Sığınmacılar kursa alınacak
Sığınmacılara yerleşim, sağlık, gıda, eğitim yardımı verileceği, iş bulmaları için İspanyolca ve çalışma dünyasına entegrasyon kursları alacakları kaydedildi.
İspanyol Hükümeti, geçtiğimiz cuma günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında İspanya'ya sığınma başvurusu yapan 19 sığınmacının İtalya'dan getirileceğini açıklamıştı. Ancak ilk gelen grupta 12 kişi olduğu görüldü.
İtalya ve Yunanistan'da bulunan ve sığınma başvurusu yapan diğer sığınmacıların İspanya'ya getirilmelerinde bazı bürokratik engellerin aşılmasının beklendiği bilgisi verildi. 
Diğer taraftan Türkiye, Suriye'deki iç savaşın başlamasından bu yana iki milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.