Fransa'nın başkenti Paris'i kana bulayan terör eylemelerini kimin gerçekleştirdiğine dair Fransa'dan resmi açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Hollande saldırıları IŞİD terör örgütünün yaptığını belirtti. Hollande ölü sayısına ilişkin bir rakam da paylaştı ve kanlı eylemlerde 127 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Fransa'da 3 günlük yas ilan edildi. Fransa Cumhurbaşkanı ulusal güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı.

Bu arada Fransa'nın resmi açıklamalarının ardından IŞİD terör örgütü de saldırları üstlendi.

"Ben bir İŞİD üyesiyim"

Paris'teki saldırıları IŞİD üstlendi. IŞİD'e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların 'Avrupa'nın 11 Eylül'ü' olduğu ifade edildi.Fransa'daki terör saldırıları sonucu IŞİD bağlantılı sosyal medya hesaplarından zafer paylaşımları yapıldı. Paris'te konser salonundaki saldırgan polis operasyonuyla yakalandı. Saldırgan tutuklandığı an "Ben bir İŞİD üyesiyim" diye bağırıyordu.

NEDEN HEDEF FRANSA
Fransa IŞİD'e karşı NATO destekli yapılan hava operasyonuna en büyük desteği veren ülkelerden biri. Hava operasyonları sırasında IŞİD çok ciddi kayıp verdi. Aynı zamandaAntalya'da yapılacak zirve IŞİD'in geleceği için çok önemli. Çünkü buradan çıkacak kararIŞİD'in geleceğini belirleyecek. Kararı verecek ayrı kutuplar ise dünya tarihinde belki de ilk kez aynı fikirde. Amerika da, Rusya da, AB de, Çin de IŞİD teröründen kurtulmak istiyor. Tüm ayrı kutupları bir araya getiren İŞID, bunun farkında. Bu nedenle tüm dünyaya beniSuriye'de vursanız da, ben ülkenizde sizi vururum mesajı vermek istiyor.