ABD Kongresi'nin üyesi Raul Grijalva, ABD Eğitim Bakanı Arne Duncan'a mektup göndererek, Paralel Yapı ile bağlantılı okullar hakkında yürütülen soruşturmalarla ilgili rapor talep etti.
ABD Temsilciler Meclisi üyesi Grijalva, Eğitim Bakanı Arne Duncan'a mektup yazarak, Illınois, Ohio ve Indiana eyaletlerinde Paralel Yapı ile bağlantılı olduğu belirtilen "Concept Charter Schools" adlı şirket tarafından kontrol edilen 19 charter okul hakkında yürütülen soruşturmalarda Eğitim Bakanlığı'nın dahli konusunda rapor istedi.
Aynı kuruluşla bağlantılı Arizona eyaletinin Tucson kentinde de bazı okulların aynı kuruluşla bağlantılı olduğuna dair medyada çıkan haberleri hatırlatan Grijalva, ABD Temsilciler Meclisi'nin Erken Çocukluk, İlköğretim ve Ortaöğretim Alt Komitesi üyesi olması nedeniyle Amerikalı mükelleflerden toplanan vergilerle finanse edilen charter okullarla özel olarak ilgilendiğini bildirdi.
Arizona'yı temsil eden Raul Grijalva, mektubunda, "Bu okullarda federal fonların kötüye kullanılmadığından emin olmak konusunda bir yükümlülüğümüz bulunduğuna inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Haziran 2014'te bu okullara baskın yaparak Concept Charter Schools adlı şirketin yöneticilerinin mali ve idari kayıtlarını araştırdığını hatırlatan Grijalva, baskınlarda 48 kutu dolusu evrak toplandığını, Concept adlı şirketin ABD genelindeki okullarda internet kullanımı ve iletişim imkanlarının geliştirilmesini hedefleyen E-Rate adlı programı nasıl kullandığına dair federal makamların soruşturma yürüttüğünü ifade etti.