Paris'teki terör saldırılarının ardından ABD'nin Texas, Arkansas, Indiana, Louisiana, Illinois, Alabama ve Michigan eyaletleri artık Suriyeli sığınmacı kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Fransa'da düzenlenen terör saldırıları, canlarını kurtarmak için başka ülkelere gitmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların yaşamını daha da zorlaştırmaya başladı.
Saldırıların ardından ABD'de Texas, Arkansas, Indiana, Illinois, Louisiana, Alabama ve Michigan eyaletleri güvenlik endişesiyle Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini Beyaz Saray'a bildirdi. Göçmen kabul edilmesi konusu federal yönetimin yetkisinde olduğu için Beyaz Saray'ın bu açıklamalara nasıl yanıt vereceği önem taşıyor.
Michigan Valisi Rick Snyder, yaptığı açıklamada, eyalet olarak geçmişte çok sayıda göçmen kabul ettiklerini ve zengin bir kültüre sahip olduklarını kaydederek "Ancak bizim önceliğimiz eyalet sakinlerinin güvenliğini korumak" dedi.
Texas Valisi Greg Abbott da Başkan Barack Obama'ya gönderdiği açık mektupta, Texas'ın Suriyelilerin ABD içinde yerleştirilme programlarında yer alamayacağını belirterek "Ne siz ne de federal yetkililer Suriyeli sığınmacıların herhangi bir terör eylemine katılmayacaklarını garanti edebilirsiniz" ifadesini kullandı.
ABD ekim ayında başlayan bütçe yılında 15 bin Suriyeli sığınmacı almayı taahhüt etmişti.
Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarında 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada art arda düzenlenen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti.
Paris'te savcılık, Stade de France'daki ilk canlı bombanın 1990 Suriye doğumlu Ahmed El Muhammed olduğunu ve El Muhammed'in Yunanistan'dan sığınma istediğini, Yunanistan üzerinden Fransa'ya geldiğini duyurmuştu.
Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'deki yetkililerin konuya ilişkin açıklamalarına yanıt veremeyeceğini kaydederek "Ancak Suriyeli sığınmacılara şefkatle yaklaşılmalı, onlar hedef alınmamalı" dedi.