BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Johannes van der Klaauw,  videokonferans yöntemiyle gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede altyapının ve  temel hizmetlerinin durumunun hızla kötüleştiğini söyledi. 
 
Yemen'de 14 milyondan fazla kişinin sağlık kuruluşlarına erişim  imkanından mahrum olduğunu, 3 milyon çocuk ve hamile kadının yetersiz beslenme  nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Klaauw, 1,8 milyon çocuğun okula  gidemediğini belirtti. 
 
Klaauw, ülke nüfusunun yüzde 82'sine karşılık gelen 21,2 milyon  kişinin bir şekilde insani yardıma muhtaç olduğunu dile getirdi. 
 
Çatışmalar nedeniyle ölen ve yaralananlara ilişkin de bilgi veren  Klaauw, 26 Mart'tan bu yana çatışmalarda 830'u çocuk ve kadın 5 bin 700 kişinin  hayatını kaybettiğini, 26 binden fazla kişinin yaralandığını belirtti. 
 
Klaauw, aynı süreçte 8 bin 800'den fazla insan hakkı ihlalinin tespit  edildiğini sözlerine ekledi. 
 
Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı  açıklamada BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed'in bugün soruna  diplomatik çözüm bulunması çabaları kapsamında Tahran'ı ziyaret ederek İran  Dışişleri Bakanı ve yardımcısı ile görüştüğünü söyledi. 
 
Şeyh Ahmed'in Tahran'dan Muskat'a geçtiğini ve burada Husilerle  görüşeceğini söyleyen Dujarric, özel temsilcinin daha sonra Riyad'a giderek Yemen  Hükümeti delegasyonu ile bir araya geleceğini belirtti.