Fransa'daki terör saldırılarının yankıları devam ederken, Tunuslu ve Fransız uzmanlar, Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarının terör olaylarını tetiklediğini ve Paris’teki katı güvenlik politikasının zayıflamasıyla göçmen azınlığın ihmal edilmesi gibi nedenlerin terör saldırılarında etkili olduğunu kaydetti.

AA muhabirine Paris saldırısını değerlendiren Tunuslu güvenlik uzmanı Yusri ed-Dali, "Ülkenin sosyal ayrışma yaşadığı bir dönemde Hollande’ın  ağırlıklı olarak, genelde fakir mahallelerde veya gettolarda yaşayan ihmal edilmiş Müslüman azınlık üzerinden aşırı siyaset yaptığını" ifade ederek, "Terör örgütü DAEŞ tarafından yayımlanan videolarda ise genellikle Fransa’ya yönelik tehditlerin olduğunu ve bu ülkede sayıları 6 milyonun üzerinde olan Müslümanlara yönelik ayaklanma çağrılarının görüldüğüne" dikkati çekti.

“Fransa, askeri müdahale yanlısı bir imaj çiziyor”

Dali, “Son dönemde Fransız dışişleri, Güney Afrika ve Mali’de olduğu gibi misyonlarda yer alarak doğrudan veya ikna edici ve dolaylı olarak askeri müdahale yanlısı olduğu şeklinde imaj çiziyor. Doğrudan veya dolaylı da olsa her durumda Fransız müdahalesi hakkında girilen bölgelerdeki halkta olumsuz bir algı oluşuyor” dedi.

“Bazı insanların derinliklerinde Paris saldırısını haklı gösteren gerekçeler var”

Diplomasideki istikrarsızlığın, Libya’yı kaosa sürüklemekle suçlanan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde iyice ayyuka çıktığını anlatan Dali, “Bazı insanların derinliklerinde Paris saldırısını haklı gösteren gerekçeler var. Aşırılıkçı gruplar bunu hazırlık esnasında, saldırıda ve saldırıyı gerçekleştirecek militanları bulmak için kullanıyor” diye konuştu.

"Askeri müdahele savaş ilanı olarak algılanıyor"

Paris’teki Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Jeopolitik uzmanı Michel Galy ise “Cumhurbaşkanı François Hollande’in Suriye ve Irak’a yönelik dış politikası askeri müdahale olarak tanımlanabilir. Müslümanların bir bölümü bunu kendilerine karşı bir savaş olarak algılıyor” değerlendirmesinde bulundu.