Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, "Mısır, uçağın bir terör saldırısı sonucu düşmüş olabileceği ihtimalini kabul ediyor. Bu nedenle havaalanlarında önlemler alındı" dedi. 

Şükri, bir televizyon kanalındaki konuşmasında, Mısır'ın devam eden soruşturmanın sonuçlarına bağlı kalacağını söyledi.

"Mısır, uçağın bir terör saldırısı sonucu düşmüş olabileceği ihtimalini kabul ediyor" diyen Şükri, bu nedenle havaalanlarında önlemlerin alındığını dile getirdi.

Şükri, "Rusya'nın soruşturma imkanlarını göz ardı edebiliriz, ancak uluslararası çerçevede herkesin üzerinde ittifak ettiği soruşturmanın tarafsız olması kuralına uyuyoruz" ifadesini kullandı.

"Mısır'ın uçağın terör eylemi sonucu düştüğü iddialarını göz ardı ettiği" iddiasının sorulması üzerine Şükri, "Konu itiraf etme konusu değildir. Bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz. Bunu kabul etmesek neden havaalanlarımızda önlemleri artıralım. Soruşturmanın devam ettiği bir ülke olarak, uluslararası kanunların getirdiği icraatların yerine getirilmesini sağlıyoruz, bu da bize sonuç ortaya çıkmadan hüküm vermemeyi söylüyor" yanıtını verdi.

Rusya, Amerika ve İngiltere'den olayın sabotaj olduğuna dair detaylı bilginin geldiğini reddeden Şükri, "Bildiğim kadarıyla bu ülkeler vardıkları sonuca ulaştıran delilleri bizimle detaylı bir şekilde paylaşmadılar. Soruşturma komitesi de bu bilgilerin paylaşılmasını talep ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Uçağın içindeki iki kara kutunun açılmasından sorumlu beşli komisyonda, Mısırlı grubun yanı sıra Rus, Fransız, Alman ve İrlandalı uzmanlar da bulunuyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandır Bortnikov, 224 kişiyi taşıyan Rus yolcu uçağının, yerleştirilen bombanın patlaması sonucu düştüğünü açıklamıştı.

Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan 9268 sefer sayılı uçak, 31 Ekim'de, havalandıktan kısa süre sonra 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası'nın kuzeyinde düşmüştü.