Kanada Türk Dernekleri Federasyonu ve Toronto Türkmen Evi tarafından Rus Başkonsolosluğu önünde düzenlenen eyleme Kerkük Türkmenleri, Azerbaycan Türkleri, Kıbrıs Türkleri, Doğu Türkistan Türkleri ve diğer Türkler katıldı. Ellerinde bayraklar ile Bayırbucak bölgesinde yaşanan katliama ait posterler taşıyan grup, yoldan geçen Kanadalılara bölgede yaşananları anlattı. Gösteriye katılanlar, Kanada Türk Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan İngilizce bildiri metnini de halka dağıttılar.
Toronto polisinin başkonsolosluğun bulunduğu binanın girişinde barikat kurarak önlem aldığı gösteride, Toronto Türkmen Evi Başkanı Kemal Dağıstanlı, yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenlerinin katliamla karşı karşıya olduğunu söyledi. Türkiye'nin sınırı açması ile ailelerin canlarını kurtarmaya başladığını anlatan Dağıstanlı, "Rusya'nın yaptıklarını anlamak mümkün değil. Kırım bitti, şimdi sırada Türkmenler var. Orada IŞİD var diyorlar. Orada hiçbir örgüt yok. Irak'ta 3,5 milyon Türkmen'e yaptıklarını şimdi de Suriye'deki soydaşlarımıza yapıyorlar" dedi.
Kanada Türk Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili ve Balkan Türkleri Derneği Başkanı İsmail Vataner de Suriye'de Türkmenlere yapılan saldırıları kınadıklarını söyledi. Vataner, "Rusya'yı, burada, kendi konsoloslukları önünde protesto etmek için geldik. Elimize katledilen çocuklar ve sivillerin fotoğrafları ulaştı. Bu ve diğer belgelerle, Rusya'yı ve orada yaşananları Kanada Devleti'ne ve insan hakları kuruluşlarına anlatmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar kardeşlerimizin yanındayız. Kalbimiz onlarla" diye konuştu.
Muhabir: Seyit Aydoğan