ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Türkiye  sınırında düşürülen Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğine dair  kanıtlar bulunduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın  toplantısında, Rusya ait SU-24 tipi uçağın Türk hava sahasını ihlal ettiğinin  kanıtlarla desteklenip desteklenmediğine dair soruyu yanıtladı.

Tredeau, "Türkiye ve kendi kaynaklarımızdan kanıtları içeren bilgiler,  Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini gösteriyor" dedi.

Trudeau, ayrıca, "Hava sahası ihlalinden önce Türklerin Rus pilotu  defalarca uyardığını ve yanıt alamadıklarını biliyoruz" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin,  Türkiye'nin topraklarını ve hava sahasını savunma hakkını desteklediklerini  vurgulayan Trudeau, Türkiye ile Rusya'nın konu hakkında diyalog kurmasını ve  gerilimi düşürmelerini istediklerini söyledi.

Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerry'nin de Rus  mevkidaşı Sergey Lavrov ile bu konuda görüştüklerini hatırlatan Trudeau, "Önemli  olan gerilimin düşürülmesi ve diyalog kurulması" ifadesini kullandı.

Trudeau, hem ABD'nin hem de NATO'nun Rusya'nın Türk hava sahasını  ihlalleri hakkında endişelerini dile getirdiğini kaydederek, "NATO müttefikimiz  Türkiye'nin egemenlik hakkını destekliyoruz" dedi.

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez  uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları  çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede  bulunmuştu. Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak  bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali  yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti.

Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını  ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların  tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri  karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını  yinelemişti.