Esed güçlerinin Türkmendağı'nda Rusya'nın desteğiyle sürdürdüğü bombardıman çok sayıda kişiyi evinden etti.

Saldırılar nedeniyle herkesin evini terk ettiği bir Türkmen köyünde yakınlarının ısrarına rağmen evinden ayrılmayan 88 yaşındaki Ali Dib ve 75 yaşındaki eşi Azime Dib, iç savaş öncesi yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Türkmen köyünde son 2 hafta yapayalnız kaldı.

Uçaklardan atılan bombaların bazı evleri yerle bir etmesi üzerine köyden ayrılmak zorunda kalan Dib çifti, sınıra gelerek Türkiye'ye geçti ve Yayladağı'ndaki yakınlarının yanına yerleşti. 

Yaklaşık 4 yıl önce Yayladağı ilçesine gelen torununun evine yerleşen yaşlı çift, yaşadıkları korku dolu günleri AA muhabirine anlattı. 

Beş yıla yakın süredir köylerine bombaların atıldığını ancak vatanlarında kalmayı istediklerini belirten Azime nine, şöyle konuştu:

"Son günlerde saldırılar arttı. Uçaklar köyümüzü vurdu. Her yer talan oldu. Bizim köyde terörist yok, niye vurdular bilmiyoruz. Köydeki son aile bizdik, herkes bir tarafa kaçmıştı. Biz de bombalara dayanamadık. 2 gün önce bizi arabayla aldıklar ve buraya geldik. Allah sonumuzu hayır etsin."

Ali dede ise bombalardan kaçtıklarını anlatarak, hayatlarının en kötü günlerini yaşadıklarını dile getirdi.