Eski Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Rusya ve  Türkiye'ye uzlaşı sağlanması için diyalog çağrısında bulundu. Gorbaçov, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinden  sonra yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 
 
Uçağın düşürülmesinin ardından her iki taraftan üst düzey yetkililerin  olayı açığa kavuşturmak için bir araya gelmesinin beklediğini ifade eden  Gorbaçov, "Ne yazık ki böyle bir gelişme yaşandı. İlişkilerin son birkaç yıldaki  durumuna gelinmek için çok şeyler yapıldı. Benim dönemimde de ilişkilerin  geliştirilmesi için çok işler görüldü. Bizim ülkelerimizin kalkınmasına katkı  sağlayan büyük ve geniş ilişkilerimiz var" dedi. 
 
Rusya ve Türkiye ilişkilerinin kötüleşmesinin sadece iki ülke için  kayıp olmadığını, Avrupa işlerine de darbe vurduğunu belirten Gorbaçov, bu  darbenin Ortadoğu'nun güvenliğini de etkileyeceğini savundu. 
 
"Siyasetçiler bu ilişkilerde kendi sorumluluk ve rollerinin farkına  varmalıdır" diyen Gorbaçov, taraflara taviz vermeyi ve ilişkilerin düzelmesi için  aracılardan faydalanmayı tavsiye etti. 
 
 Gorbaçov, "Her bir şartta diyalog kurulmalıdır. Eğer ilk aşamada  diyalog sağlanmasa bile her şeye rağmen ilişkileri düzeltmek için yollar aramak  lazım" ifadelerini kullandı.