Esad güçleriyle birlikte Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine saldırırken sınır ihlali yaptığı için düşürülen savaş uçağı sonrasında sürekli Türkiye’yi eli kanlı örgüt DAEŞ’ten petrol almakla itham eden Rusya’nın terörle ilişkisi ortaya çıktı. Rusya’ya ait bir askeri kargo uçağının, Halep’in kuzey ucunda PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesine 5 ton mühimmat bıraktığı bildirildi. 
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi’nden yapılan açıklamada, Rus ordusuna ait askeri kargo uçağının, Şeyh Maksud bölgesindeki PYD güçlerine dün sabaha karşı 03.00’te 5 ton hafif silahı paraşütlerle indirdiği kaydedildi. Açıklamada, Rusya’nın sevkiyatının 24 Kasım’da Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülmesinin ardından yapıldığına dikkat çekildi. 
Rus uçağının düşürülmesini takiben Rusya ve PYD yaklaşık iki aydır süren yakınlaşmalarını savaş alanına da yansıtmıştı. Geçen hafta PYD, halihazırda kontrol ettiği Afrin ve Kobani’yi birleştirmek için Rus şemsiyesi altında Azez-Cerablus hattında ilerlemek için muhaliflerin cephe hatlarına saldırmaya başlamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Türkiye’yi terör örgütü DAEŞ’le ticaret yapmakla suçlamıştı. Amaçları sadece yaşadıkları toprakları korumak olan Bayırbucak Türkmenleri, hem Rusya hem PYD hem de Esad rejiminin güçleri tarafından abluka altında bulu-nuyor.